Kameny do zahrady recyklujte nebo vybírejte z férové produkce

Přírodní kámen je jedinečný materiál a každý kus je jiný. Pokud je větší plocha vyskládaná z jednoho typu dlaždic, vypadá často nudně. Pro přírodní materiál tohle ale neplatí, každý jednotlivý kámen usazený do terénu je unikát

Recyklujte použitý kámen 

Přírodní kámen navíc s postupující dobou získává na kráse a lze ho používat opakovaně a neomezeně. Své osobité kouzlo má i směs různě barevných druhů žuly. Desky, schody a jiné formáty, které se objeví při demolici starých domů anebo jiných ruin, lze snadno zapojit do zahrady. 

Při demolici v blízkém okolí mějte proto oči otevřené a přesvědčte se, zda se neobjeví kameny, o které už nikdo nestojí. Můžete si je pak vytěžit zadarmo anebo za symbolickou cenu. Dlažba ze znovu použitého kamene pak vyjde mnohem levněji. Na zajímavou nabídku můžete narazit také v novinových inzerátech anebo na internetu. 

Kámen z férové produkce

Přírodní kámen se těží téměř na celém světě. K nejdůležitějším oblastem těžby, odkud se dováží i do Evropy, patří dnes Čína, IndieVietnam. Na takovou dálku se ale nevozí jen pro svou krásu, nýbrž proto, že jeho těžba a zpracování vychází mnohem levněji než v Evropě. 

Veřejným tajemstvím je, že v asijských zemích se často nedbá na bezpečnosttěžkou práci spojenou s lámáním kamene nezřídka vykonávají děti. Běžně chybějí i normy týkající se ohleduplnosti k životnímu prostředí. V posledních letech sice roste tlak na označování kamene těženého v souladu s určitými ekologickými normami, vzhledem k často neprůhledným dodavatelským řetězcům to však není právě snadné. Při nákupu přírodního kamene z Asie proto hledejte osvědčení o kvalitě a původu. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada