Prohlédněte si zahradu, která se povedla až napodruhé

Majitel zahrady má náročnou profesi a potřebuje nabírat sílu pokud možno v klidupřírodě. „Narodil jsem se v domě se zahradou a chtěl jsem tak žít dál. Město mi jen těžko může poskytnout prostor pro relaxaci, a tak jsem si ho vytvořil doma,“ říká. Návrh zahrady, skryté před okolním světem, svěřil zahradní architektce Andree Junkové

Trávník lemovaný trvalkovými záhony

Dlážděná plocha před domem neprozrazuje, co se skrývá za ním. O to větší je překvapení návštěvníka, který se po „kočičích hlavách“ protáhne pěšinou kolem domu. Otevře se mu vyhlídka na nevelkou plochu trávníku lemovanou trvalkovými záhony. Z těch, které přiléhají k hranici zahrady, vystupují stříhané zimostrázy, ozdobnice, plaménky a dřeviny, které tvoří pohledovou ochranu. 

Člověk se tu cítí „ve svém“, i když za plotem je ulice a sousední zahrada. A když přejdete přes trávník a dřevěné trámy, které jsou v něm u terasy uložené, objevíte další, skrytý kout: stinné místo před přístavbou, již obývají rodiče majitele. Zdejší klid střeží javory a bílá hortenzie. 

Trvalky a proutěné koše s bylinkami

To všechno můžete pozorovat z terasy u domu, kterou lemují záhony a kde se po celou sezonu střídají květy – postupně tu rozkvétají trávničky, pivoňky, šalvěje, třapatky a podzimní hvězdnice. Terasa je obklopena proutěnými koši s bylinkami, aby byly hned po ruce, když se tu griluje.  

„Navrhla jsem a pak pomohla realizovat zahradu, kde má každý dostatek soukromí, kde se dobře žije, a snažila jsem se, aby tu v každém ročním období něco kvetlo,“ shrnuje své dílo a jeho výsledek Andrea Junková. Pro majitele a jeho rodinu je tenhle kousek světa důležitou součástí života. A zdejší rostliny jako by to věděly – každý rok kvetou o něco krásněji...

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada