Plné i jednoduché květy pivoněk

Počátkem léta vládnou záhonům pivoňky – zejména bezpočet odrůd pivoňky čínské (Paeonia lactiflora). V Číně existovalo už ve 13. století na čtyřicet odrůd květiny zvané „šaojao“, což v překladu znamená „kouzelně krásná“. Šlo především o odrůdy s plnými kulovitými květy. Naproti tomu v Japonsku, kam se pivoňky brzy rozšířily, šlechtitelé obdivovali především prostou krásu jednoduchých a poloplných květů – někdy dovedených k dokonalosti díky nápadným tyčinkám. 

Květy bylinné pivoňky
Info ikona

Pokud je to zapotřebí, měli byste v předstihu před rozkvětem pivoněk instalovat opěrné konstrukce. Vyberte-li zelené - nebudou skoro vidět.

Foto: Shutterstock

Díky tomu můžeme dnes čerpat ze širokého sortimentu. Má to ovšem háček: chcete-li si vybrat pivoňku do zahrady, je to neuvěřitelně obtížné. Kromě různých tvarů totiž květy pivoněk nabízejí i široké spektrum barev, od bílé přes světle a tmavě růžovou až po ohnivě a vínově červenou. Abyste si výběr zjednodušili, můžete jej zúžit třeba jen na vonné nebo mimořádně stabilní odrůdy. V obou skupinách je z čeho vybírat.

Co potřebují pivoňky, aby bohatě kvetly

Základní podmínkou pro prospívající a bohatě kvetoucí pivoňky je stanoviště na plném slunci s propustnou půdou bohatou na živiny a plocha o velikosti zhruba metr čtvereční. Pro dobré ujmutí je vhodná výsadba v září nebo říjnu. Aby si pivoňky uchovaly svůj půvab dlouhodobě (mohou být staré i více než sto let!), každý rok v březnu nebo dubnu vyžadují přihnojení organickým hnojivem. 

Pivoňky a lupiny
Info ikona

Při kombinaci pivoněk s dalšími rostlinami vycházejte vždy ze souladu nebo naopak kontrastu barev a tvarů daných druhů.

Foto: Shutterstock

Pozor, pivoňky nemají rády přesazování, proto musíte-li přesadit starší rostlinu, spojte tuto práci rovnou s rozdělením rostliny. 

S čím kombinovat pivoňky

Hustě plné kulovité květy mnohých odrůd jsou sice krásné samy o sobě, ale ještě víc vyniknou, pokud je na záhonu zkombinujete s jemnějšími doprovodnými rostlinami. Klasická je kombinace růžových plnokvětých pivoněk a fialového kakostu vznešeného (Geranium x magnificum), kontryhelu měkkého (Alchemilla mollis) nebo okrasného česneku. K bílým pivoňkám s plnými i jednoduchými květy se hodí tmavě fialové odrůdy šalvěje hajní (Salvia nemorosa), jako ’Mainacht’ nebo ’Ostfriesland’, šanta, nachová jarmanka větší (Astrantia major) nebo náprstník.

Naše krásná zahrada

Předplatné Naší krásné zahrady