Plné i jednoduché květy pivoněk

Počátkem léta vládnou záhonům pivoňky – zejména bezpočet odrůd pivoňky čínské (Paeonia lactiflora). V Číně existovalo už ve 13. století na čtyřicet odrůd květiny zvané „šaojao“, což v překladu znamená „kouzelně krásná“. Šlo především o odrůdy s plnými kulovitými květy. Naproti tomu v Japonsku, kam se pivoňky brzy rozšířily, šlechtitelé obdivovali především prostou krásu jednoduchých a poloplných květů – někdy dovedených k dokonalosti díky nápadným tyčinkám. 

Květy bylinné pivoňky
Info ikona

Pokud je to zapotřebí, měli byste v předstihu před rozkvětem pivoněk instalovat opěrné konstrukce. Vyberte-li zelené - nebudou skoro vidět.

Foto: Shutterstock

Díky tomu můžeme dnes čerpat ze širokého sortimentu. Má to ovšem háček: chcete-li si vybrat pivoňku do zahrady, je to neuvěřitelně obtížné. Kromě různých tvarů totiž květy pivoněk nabízejí i široké spektrum barev, od bílé přes světle a tmavě růžovou až po ohnivě a vínově červenou. Abyste si výběr zjednodušili, můžete jej zúžit třeba jen na vonné nebo mimořádně stabilní odrůdy. V obou skupinách je z čeho vybírat.

Co potřebují pivoňky, aby bohatě kvetly

Základní podmínkou pro prospívající a bohatě kvetoucí pivoňky je stanoviště na plném slunci s propustnou půdou bohatou na živiny a plocha o velikosti zhruba metr čtvereční. Pro dobré ujmutí je vhodná výsadba v září nebo říjnu. Aby si pivoňky uchovaly svůj půvab dlouhodobě (mohou být staré i více než sto let!), každý rok v březnu nebo dubnu vyžadují přihnojení organickým hnojivem. 

Pivoňky a lupiny
Info ikona

Při kombinaci pivoněk s dalšími rostlinami vycházejte vždy ze souladu nebo naopak kontrastu barev a tvarů daných druhů.

Foto: Shutterstock

Pozor, pivoňky nemají rády přesazování, proto musíte-li přesadit starší rostlinu, spojte tuto práci rovnou s rozdělením rostliny. 

S čím kombinovat pivoňky

Hustě plné kulovité květy mnohých odrůd jsou sice krásné samy o sobě, ale ještě víc vyniknou, pokud je na záhonu zkombinujete s jemnějšími doprovodnými rostlinami. Klasická je kombinace růžových plnokvětých pivoněk a fialového kakostu vznešeného (Geranium x magnificum), kontryhelu měkkého (Alchemilla mollis) nebo okrasného česneku. K bílým pivoňkám s plnými i jednoduchými květy se hodí tmavě fialové odrůdy šalvěje hajní (Salvia nemorosa), jako ’Mainacht’ nebo ’Ostfriesland’, šanta, nachová jarmanka větší (Astrantia major) nebo náprstník.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada