Vysaďte si rozkvetlý koberec květů pod stromy: jaké rostliny zvolit aby se jim dařilo

hosta jako podsadba stromů
Info ikona

Hosta jako podsadba stromů se hodí především u druhů se srdčitým kořenovým systémem

Při plánování výsadby pod stromy je důležitá celá řada faktorů, od nároků na světlo či půdní podmínky, přes dostatek místa. Málokdo si ale uvědomí, že stejně důležité pro správný výběr nových rostlin je také typ kořene stromu, pod který hodláme něco vysadit. Je totiž rozdíl osazovat prostor pod stromem, který má silný, kůlový kořen nebo s plošným kořenovým systémem. Víme-li, jak který strom koření, můžeme pak lépe zvolit vhodné druhy pro podsadbu.

Typy ukotvení stromů v půdě: rozeznáváme 3 základní typy kořenů

U vzrostlých stromů rozlišujeme tři základní typy kořenové soustavy. Jedná se o plošný kořenový systém, srdčitý systém a stromy s kůlovým kořenovým systémem.

1. Plošný kořenový systém

Typickými stromy s tímto typem kořene jsou břízy, smrky, dub červený, magnolie či vrby. Tyto druhy mají kořeny velmi blízko povrchu půdy, odebírají z vrchní vrstvy hodně vody a živin a také velmi trpí na případné sucho. Pokud tedy potřebujete osázet prostor pod takovými stromy, vybírat musíte pouze rostliny s mělkým kořenovým systémem, tzv. půdopokryvné, které nekoření hluboko, a vytvoří husté koberce zeleně. Mezi takové druhy patří škornice, břečťan, zběhovec, konvalinka, pitulník nebo osladič.

2. Srdčitý kořenový systém

Druhy se srdčitým kořenovým systémem již nabízejí více možností a díky tomu se rozšiřuje případný sortiment vhodných rostlin k osázení. Tento typ kořene má například ambroň, jinan či okrasná jabloň. Tyto druhy sice také mají kořenový systém blízko povrchu půdy, ale díky tvaru jsou k jiným rostlinám více tolerantní. Pod ně lze vysadit třeba hosty, čechravy, kontryhel nebo prvosenky.

3. Kůlový kořenový systém

Největší výběr nových rostlin vhodných pro podsadbu nám nabízí poslední typ kořene a tím je kořen kůlový. Takový kořen míří dolů a vedlejší kořeny jen poutají vodu a živiny. Kůlový kořen má třeba dub letní, jasan, borovice a hloh. Když se takové stromy uchytí, bývají poměrně stabilní a jsou odolné vůči letním přísuškům, protože dlouhé kůlové kořeny si dokážou obstarat dostatek spodní vody. Pod takové stromy můžete kromě většiny trvalek vysazovat také menší keře.

Podle typu kořene také vybírejte strom do zahrady

Při výběru vhodného stromu, který poskytne pořádný stín v letních měsících, mějte také na paměti bezpečnost. Do blízkosti domu totiž nemůžete vysazovat stromy s mělkým kořenovým systémem, protože při silném větru či bouřce hrozí jejich vyvrácení. Z toho důvodu, je-li silný poryv větru, se v lese vyvrací hlavně smrky, kdežto takové borovice, s kůlovým kořenem, často drží, jako přibité. Takže do blízkosti domu volte vždy z druhů s kůlovým kořenem, díky čemuž budete moci klidně ji spát i za nepříznivého počasí.

 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada