Černé skvrny na listech čemeřice: jednejte rychle, je to vážná choroba. Takto napadenou rostlinu lze zachránit

Květy zimní růže po odkvětu neopadnou, ale pouze změní barvu

Čemeřice (Helleborus sp.) patří mezi stálezelené trvalky, z nichž nejranější rozkvétají ještě před Vánoci. Je to nenáročná dlouhověká trvalka s výraznými pestrými květy mívá také označení „zimní růže“. Čemeřice patří do čeledi pryskyřníkovitých a původní druhy čemeřic rostly v řídkých listnatých lesích. Z toho plynou také její nároky na množství světla, kdy čemeřici vyhovuje polostín. Rostou sice i ve stínu a někteří pěstitelé to i doporučují, ale přílišný stín se vždy odrazí na bohatosti kvetení. Během dvou až tří let od výsadby se čemeřice rozroste a pokvete množstvím květů. Květy na rostlině vydrží velmi dlouho, okvětní plátky neopadávají, pouze změní barvu dozelena a ve středu květu se začnou tvořit tobolky se semeny, které samovolně vypadávají a díky tomu můžeme v okolí čemeřice nalézt mnoho semenáčků.

Jaké má čemeřice nároky na pěstování

Čemeřice miluje humózní, výživné půdy, které mohou být i mírně vápenité. Na jaře je nutné opatrně otrhat zhnědlé, staré listy, mírně nakypříme zeminu kolem rostliny a zalijeme ji. Lze ji pěstovat jak na volných záhonech, tak v nádobách a truhlících, kam se vysazuje hlavně přes zimní období. Čemeřice nemají rády záhony s trvalým osluněním, myslete na to, až budete plánovat jejich výsadbu. Velmi krásné jsou v kombinaci s vřesy a stálezelenými keříky.

Čemeřice je celkem nebezpečná kráska

Všechny druhy čemeřic jsou jedovaté, obsahují glykosidy, které dráždí sliznice, trávicí ústrojí, vyvolávají zvracení, průjmy a bolesti. Máte-li citlivější kůži, pěstitelé radí pracovat s nimi v rukavicích.

Co způsobuje černé skvrny na listech: na vině jste nejspíše vy sami

Jakmile na listech čemeřice najdete černé skvrny, jedná se s velkou pravděpodobností o černou listovou skvrnitost a jedná se tedy o houbovou chorobu. Skvrny jsou hnědočerné, asi 2 cm s viditelnými úzkými, černými koncentricky uspořádanými prstenci. Skvrny se šíří od špičky a z okraje listů do jeho středu. Houba se často dostane až na poupata, která jsou rovněž skvrnitá a nerozvinou se. Houba napadá především rostliny, které jsou vysazené na nevhodném stanovišti, takže za její šíření můžete spíše vy sami. Čemeřicím tedy vždy dopřejte polostín, humus a vápník, nikdy ne rašelinu. Jakmile totiž klesne pH v půdě, nebude se jí to líbit. Jestliže houbu na listech objevíte, listy ihned odstraňte ještě, než začnou rašit nové listy. Napadené listy rozhodně nepatří ani na kompost, ani do bioodpadu, nýbrž je spalte či minimálně vhoďte do popelnice na směsný odpad.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada