Proč nekvete vilín: Co dělat, aby na jaře kvetl a těšil se pevnému zdraví. Tento druh patří mezi ty nejkrásnější

Vilín (Hamamelis sp.) je krásný, opadavý keř, který si získal své fanoušky především svými zvláštními květy. Při jeho pěstování ale musíte mít trpělivost, protože jako jeden z mála keřů si vilín dává se vším načas. Po výsadbě se dlouze adaptuje na nové podmínky a stává se, že několik let se jeho vzhled nijak nezmění, často ani hned nekvete. Jakmile ale má vyhovující stanoviště, začne se nejen rozrůstat, a rok od roku se i zvyšuje množství jeho květů.

Květy mají speciální ochranný mechanismus proti mrazu

Jelikož vilíny kvetou od ledna do začátku dubna (některé druhy od října do listopadu), jsou tak jeho květy vystaveny nepříznivým podmínkám v podobě mrazu. Nicméně příroda to u vilínů velmi dobře vymyslela, protože květy vilínů dokáží vydržet bez viditelného poškození až do teploty – 12 °C. Je to díky tomu, že jakmile teplota klesne pod nulu, korunní lístky se svinou a otevřou se, až se zase oteplí. Květy dle kultivaru a druhu mají barvu od žluté, přes oranžovou po tmavě červenou.

Proč vilín nekvete

Důvodů, proč se nemůžete těšit z jeho květů může být více, ale jedním z mnoha bývá na vině letní horko a sucho. Nedostatek vody brání tvorbě květních poupat, což se projeví právě v zimě. Z toho důvodu se doporučuje nastlat půdu kolem keře mulčem a za dlouhého období bez srážek zalít. Pamatujte ale na to, že nejvíce kvetou až starší keře, takže pokud jste si vilín vysadili teprve v posledním roce, květů se dočkáte jen velmi ojediněle. Ostatně, důležitá je ona trpělivost, jak jsme se zmínili na začátku.

Pozor na řez: nesnáší ho

Vilíny nemají rádi prořezávání, a právě chybný řez je velmi častou příčinou, kdy se vilínům nedaří, a takový řez je na keři také velmi dlouho vidět. Někdy se ale může stát, že zkrátka musíte řez na keři provést, například z důvodu, že chcete odstranit namrzlou část. V tomto případě tedy řez provádějte po odkvětu a nezasahujte do starého dřeva. Řez veďte nad pupenem nebo větvičkou, které směřují ven z keře.

Kam v zahradě vilín vysadit

Při pěstování vilínů je nejdůležitější zvolit vhodné místo výsadby. Takové místo musí být osluněné, nebo mírně zastíněné řídkými korunami stromů s propustnou a mírně kyselou půdou. Vápník v půdě snáší pouze jediný druh, a to vilín viržinský. Vilíny nemají rádi přemokřené půdy a kořeny okolních stromů. Vysaďte ho tedy nejlépe jako solitéru mimo všechny ostatní dřeviny.

Které druhy a kultivary vilínů patří mezi ty nejkrásnější

Krásné jsou samozřejmě všechny druhy, nicméně mezi ty nejčastější a neoblíbenější patří především kultivary vilínu prostředního (Hamamelis x intermedia), konkrétně kultivar ´Primavera´, jehož světle žluté, silně ohnuté korunní lístky se objevují od poloviny ledna, kultivar ´Aphrodite´ se zářivě oranžovými květy a jemnou vůní nebo kultivar ´Diane´ s karmínově červenými květy, které se objevují až v únoru.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada