Rákosovka: patří mezi nejkrásnější trávy a málokdo ji zná. Hodí se do zahrady, do nádob, na terasu či balkon

Rákosovka (Hakonechloa macra) patří do čeledi lipnicovitých, dorůstá do výšky 50 cm a vytváří husté trsy. Ačkoliv rákosovka nevytváří žádné květy, dokáže vás naprosto okouzlit a v zahradní tvorbě má tak velký potenciál. Tato travina je v sortimentu už nějaký ten pátek, přesto ji mnoho lidí vůbec nezná, a dokonce se mnozí mylně domnívali, že se jedná o nějaký druh bambusu. Jediné, co má s bambusy společné je původ, pochází totiž z Japonska a často se využívá pro osázení japonských zahrad. V létě je rákosovka svěže zelená a dokáže oživit každou zahradu.

Jaké má rákosovka nároky: pozor na slunce

V zahradě je rákosovce nejlépe pod stromy, kde je polostín a vlhko. Pokud má optimální podmínky pro růst, roste poměrně rychle a za krátkou dobu zaplní prostor pod stromy nebo se rozroste v nádobě. Přednost dává chladným a vlhkým půdám. Rákosovka poroste i na plném slunci, musí mít ale stále vlhkou půdu, takže pokud ji nemůžete zajistit pravidelnou závlahu, umístěte ji vždy do polostínu, to platí i v případě, že ji chcete pěstovat v nádobě na balkoně či terase. Na podzim se listy zbarví do žluté, oranžové či okrově hnědé barvy a díky tomu vytváří okrasu zahrady či balkonu i v zimě. Chcete-li si rákosovku namnožit, postupuje se u ní stejně, jako u ostatních travin, nejlepší je tedy dělení trsů, které se provádí na jaře.

Kde se bude rákosovka vyjímat nejvíce a jaká je ta nejkrásnější

V zahradní tvorbě se rákosovka využívá jednak jako solitéra, nebo jako velmi vděčná nádobová výsadba. Rákosovka se také využívá jako podrost pod stromy, kde vytváří atraktivní plochu, obzvláště působivá je třeba pod břízami, muchovníky nebo třeba svídami. Velmi krásná je ve spojení s dalšími trvalkami, například s bohyškami (Hosta), kapradinami, podzimními sasankami či pomněnkovci. Rákosovka má řadu krásných kultivarů a kromě klasické, zelené barvy listů mohou být i různě panašované, a to žlutě nebo bíle. Mezi ty nejkrásnější a nejlépe hodnocené kultivary patří ´Aureola´, ´Naomi´ či ´Sunny Delight´.

Kdy rákosovku vysadit: nečekejte dlouho

Nejlepší doba pro výsadbu rákosovky je první polovina roku, tj. od března do června. Pozdější výsadby se již nedoporučují, protože rostliny mohou být více náchylné na poškození mrazem. Mladé rostliny nezapomeňte na zimu zazimovat chvojím, starší jedince již není třeba chránit. Jelikož rákosovka tvoří krásnou dekoraci přes zimu, řežou se trsy až koncem února či začátkem března, a to těsně nad zemí.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada