Kousek lesa ve skle vás potěší i v zimě: vytvořte si domácí mechárium. Postačí vám sklenice nebo malé akvárko

Sametový povrch mechů může mít mnoho odstínů zelené, ale i sivé nebo nazlátlé barvy. Zeleň v mechovém odstínu má dokonce vyvolávat v naší nervové soustavě podněty, které vedou k lepší náladě

Pohled do mechária
Info ikona

Pohled do mechária shora. Zálivku rostlin provádějte po kapkách pomocí dlouhé pipety. Silnější proud vody by celou kompozici narušil.

Mechárium vytvořte z terária nebo sklenice

Chcete-li si mechový kousek lesa doma vytvořit, připravte si nejprve skleněnou nádobu. Prodávají se různě tvarované kulovité nádoby ze skla, které mívají horní okraj mírně zešikmený (ale nemusejí), využít můžete i větší závěsná florária, resp. aerária, do nichž se často umísťují tilandsie, nebo menší nepoužívaná akvária či terária. I zajímavou sklenici s větším vstupním otvorem lze proměnit v mechárium. 

Připravte si kameny i mech. Kde ho sehnat?

Dalšími nezbytnostmi jsou větší či menší kamínky, štěrk, aktivní dřevěné uhlí (biouhel), rašelina a případné dekorace. Hlavní roli sehraje v mossáriu ale samozřejmě mech. Jeho získání z přírody není zrovna správné, protože sběr mechu v lese narušuje půdní kryt. Pokud se tedy rozhodnete mech z lesa odnést, vždy by se mělo jednat jen o malý kousek (určitě ho nesbírejte ve velkém) a preferujte sběr na různých místech (nevypleňte jednu lokalitu). 

Dekorace v mecháriu
Info ikona

Jako dekorace mechária dobře poslouží i malá figurka bílého králíčka. Možná mu dělá společnost mechový skřítek...

Mech můžete nahradit podobným úrazníkem 

Mnohem vhodnější je však mech odebrat přímo ze své zahrady, z betonové dvorku, kamenné zídky apod. Přesazení mechu do prostoru mechária však nemusí být vždy úspěšné. Oblíbeným postupem je nahrazení mechu rostlinou jménem úrazník, která je mechu velice podobná a snadno se pěstuje. Úrazník šídlovitý navíc kvete drobnými bílými kvítky. Vypěstovat si ho můžete ze semen, ale je možné si ho zakoupit i jako vzrostlou rostlinu. 

Terén v mecháriu před osázením vytvarujte

Vytvoření mechária je snadné, chce to jen klid, trpělivost a trochu estetického cítění. Vybranou nádobu nejprve pečlivě vymyjte, a pak její dno pokryjte kameny. Do spár mezi nimi nasypte štěrk a vše pokryjte vrstvou aktivního dřevěného uhlí (pod tímto označením ho seženete např. v akvaristice) – nasaje do sebe přebytečnou vláhu. Atraktivněji vypadá, pokud toto podloží zajímavě vytvarujete do malé terénní vlny (kopečku, nebo kopečků). Do následné vrstvy rašeliny (nebo jiného kyselého substrátu) už vysaďte mech, příp. úrazník. 

Nakonec mechárium doplňte pěknou dekorací 

Jste-li příznivci přírodního stylu, můžete mechárium na závěr doplnit zajímavě tvarovanou větví, výrazným kamenem apod. Do mechu však můžete umístit i plastovou figurku oblíbeného zvířete, nebo třeba drobný keramický domeček. K zalévání mechu v mecháriu je nejvhodnější dlouhá pipeta

Zdroj: autorka a kniha Moss: From Forest to Garden: A Guide to the Hidden World of Moss