Vánoční osvětlení pro balkon i zahradu: správně vybranými světýlky přesunete atmosféru Vánoc i za práh vašeho domu

Nabídka vánočního osvětlení určeného do exteriéru je pestrá. Vybrat si můžete světelné řetězy, závěsy i sítě, které se hodí k ozdobení pergoly, altánu nebo dřevin. U keřů a stromů přitom nemusí jít nutně o jehličnany – světelný efekt vynikne naopak nejlépe na holých větvích listnáčů

Vánoční světelný řetěz na borovici
Info ikona

Čekání na vánoční svátky vám může zpříjemnit i svátečně osvětlená zahrada. 

Naprogramované světelné efekty vs. svíčky

Některé osvětlení svítí nepřetržitě, jiné bliká, světelné efekty je možné také naprogramovat, stejně jako třeba střídání jejich barev. Známé jsou ledové rampouchy (označované i jako krápníky), které se využívají k ozdobení balkonu nebo domu, oblíbené je i osvětlení vyvolávající dojem padajícího sněhu (tzv. sněžení). Trojrozměrné světelné dekorace (např. sobi, andělé apod.) nejsou v českých zahradách tak často k vidění, pokud se pro ně ale rozhodnete, umístěte je do volného prostoru nebo ke stromům, menší vyniknou u domovních dveří. 

Opomenout nelze ani mihotavé světlo svíček, u nichž je však nutné dbát na bezpečnost. Kouzelně vypadají čajové svíčky umístěné do skleněných svícnů, nádob nebo luceren, zvlášť když z nich vytvoříte skupinu.  

Na kvalitě venkovního osvětlení nešetřete

Je sice pravda, že u stánku v tržnici koupíte venkovní osvětlení mnohem levněji než od renomovaného výrobce, kvalita a s ní spojená i bezpečnost ale něco stojí, nemluvě o možnosti pozdější reklamace

Osvětlení určená do exteriéru využívají LED žárovky, které mají nízkou spotřebu elektřiny a dlouhou životnost. Při nákupu zaměřte pozornost zejména na homologaci zástrček, žárovky s odpovídajícím napětím a dostatečnou izolaci vodičů. Vždy si ověřte, že kupujete osvětlení pro venkovní použití – světla do exteriéru by měla nést označení min. IP44. 

Venkovním osvětlením prezentujete svůj vkus

Nezapomeňte, že venkovní osvětlení prezentuje okolí i vkus svého majitele. Obecně se osvětlení doporučuje nenásilně zapojit do daného prostředí a respektovat přitom architekturu domu. Pokud s osvětlením zahrady nebo balkonu stále váháte, do ničeho se nenuťte. Můžete si také objednat jeho návrh, a až pak se definitivně rozhodnout. 

Zdroj: aktualizovaný autorský článek 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada