Návod na podzimní kytici: naučte se vázat květiny jako profesionál. Použít můžete květy ze zahrady i dekorace z přírody

Asi nejjednodušší je vytvořit kytici s úzkou stonkovou částí. Ta se dobře přenáší v ruce a do vázy je ideální. Pusťte se tedy s námi do toho. 

Co budete k uvázání kytice potřebovat?

Každá kytice má určitou kostru. Kromě dominantních květin ji tvoří také rostliny doplňkové s méně výraznými a zpravidla drobnějšími květy a prázdné mezery mezi jednotlivými kvítky vyplňuje vhodná zeleň. Kromě rostlin budete potřebovat ještě provázek nebo lýko. 

Nejprve stonky vybraných květiny odlistěte

Nejprve si rozložte nařezané květiny po stole – dominantní k dominantním, doplňkové k doplňkovým... Z každé rostliny pak odspodu odstraňte všechny listy, boční výhony a případné trny, a to až do poloviny nebo dvou třetin stonku. Zeleň nechte jen v horní části rostliny pod květem. 

Doplňkové květiny přikládejte mírně šikmo

Nyní vezměte do levé ruky stonek jedné dominantní květiny, jste-li levák tak do pravé, a střídavě k němu přidávejte výplňovou zeleň a doplňkové květiny. Jejich stonky si v dlani přidržujte palcem a ukazovákem. Každý další stonek přikládejte šikmo tak, aby květ nové květiny byl mírně pod již stávajícími květy a kytice si držela kulovitý tvar. 

Při přidávání květin kytici vždy pootočte 

Po každém druhém či třetím přidaném stonku kyticí mírně pootočte proti směru hodinových ručiček – stonky se tak budou ukládat do pomyslné spirály. Kromě toho, že by si kytice měla stále zachovávat svůj tvar, myslete také na to, aby byla i barevně vyrovnaná

Poslední květy doplňte do kytice shora 

Podle počtu jednotlivých druhů květin postupně přidávejte dominantní rostliny, které vždy olemujte doplňkovými květy a zelení. Poslední drobné květy a zeleň využijte k vyplnění mezer ve středu kytice – umísťujte je do kytice shora, ale tak aby jejich stonky zachovávaly směr vazby. Nejpevnější zeleň a drobné větvičky si vždy schovejte na dokončení kytice – poskytnou jemnějším stonkům oporu a ochrání je při vázání. 

Nakonec kytici zavažte a stonky květin zastřihněte 

Lýko či provázek přeložte na polovinu a v přehybu vytvořte smyčku, kterou si přidržte ukazováčkem. Provázek pak několikrát omotejte nad rukou a oba jeho konce protáhněte zmíněnou smyčkou. Nyní konce rozdělte a každým na jinou stranu položenou kytici ještě obtočte a zavažte

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada