Osvětlení dodá zahradě atmosféru: podle architekta by mělo být decentní a v teplých tónech

„Při navrhování osvětlení procházejte zahradou a ptejte se sami sebe, co byste měli rádi osvětlené. Tedy co vyžaduje bezpečnost pohybu a také co by potěšilo vaše oko například při pohledu z oken domu,“ radí zahradní architekt Ferdinand Leffler. 

Ověřte si, jestli v zahradě nechybí osvětlení 

Pro správný návrh osvětlení jsou nejlepší opakované procházky prostorem se simulací různých situací — sedíte na zahradě a začne se stmívat, přijdete v noci domů, vcházíte brankou do zahrady a jdete směrem k domu, případně jdete za tmy z terasy do zahrady, zamilovali jste si noční koupání v bazénu... Jedině tak nejlépe zjistíte, kde přesně vám na zahradě osvětlení chybí, nebo jestli ho naopak není moc (pokud už nějaké máte). 

Osvětlení by se mělo mít do čeho opřít 

„Osvětlení působí nejefektněji, když se světlo má do čeho opřít. Zásadní je správně zvolit barvu světla. Zjednodušeně lze mluvit o třech typech „bílého“ světla (teplá bílá, neutrální bílá a studená bílá). Používají se i různá barevná světla, ta však mají spíše okrajové uplatnění a musí pro ně být zvláštní důvod, jinak se většinou jedná o kýč,“ upozorňuje architekt.  

Svítidlo v záhonu trvalek
Info ikona

Přes den o reflektorech téměř nemusíte vědět: patinující ocel zapadá mezi rostliny a neruší vzhled záhonů. 

Svítidla mají být nenápadná, důležité je světlo

Pro exteriérové osvětlení se používá řada typů svítidel. Pro většinu realizací platí, že svítidla mají být sama o sobě co nejméně nápadná, klíčový je efekt osvětlení, který v zahradě poskytnou, nikoliv samotné těleso svítidla. „V tomto duchu nejraději používám tlumené tmavé barvy svítidel, aby zůstala v zahradě nenápadná. Pro osvětlení prvků umístěných ve výsadbách využíváme principiálně reflektory, které se pod rozpínajícími se listy rostlin neztratí,“ říká Ferdinand Leffler. 

Decentní světla jsou vhodnější, nerezu se vyhněte

Důležité je vybrat světlům také přiměřený vzhled. „Rád používám decentnínízké sloupky, které se skryjí do záhonů. Jak už jsem zmiňoval, barvu konkrétních svítidel doporučuji tmavou, matně černou nebo antracitovou,“ radí odborník s tím, že často nabízenému nerezu je lepší se vyhnout. „Se zahradou se nerez příliš nekamarádí: jeho povrch je hodně nápadný a poutá na sebe nežádoucí pozornost.“ 

Osvětlený strom a dřevník
Info ikona

Dřevník tu plní trojí roli: pohledové clony, dekorativního objektu a skladu dřeva. Když si jdete pro pár polen, potřebujete aspoň trochu vidět. 

Barvu světla vybírejte jen v teplých tónech

Světelný zdroj volte v teplých tónech. „Z tohoto důvodu nedoporučuji ani solární světla, která se většinou nabízejí jen se studeným spektrem záření,“ objasňuje architekt, podle nějž je dobré si reflektor v zahradě představit jak přes den, tak v noci. „Za denního světla může být stínidlo až příliš výrazným prvkem, ale stejně tak úplně neviditelnou záležitostí, kterou odhalíte až po rozsvícení. Dobře naplánované osvětlení dodá prostoru hloubku a napoví tajemství zahrady.“ 

Jak funguje navrhování osvětlení v praxi

Koncept osvětlení je třeba projednat s projektantem elektro nebo elektrikářem tak, aby realizace byla v souladu s příslušnými normami. „Cílem je naplánovat veškeré rozvody včetně jištění v dostatečné kapacitě a zajistit maximální bezpečnost uživatelů a co nejdelší životnost systému. Exteriérové osvětlení doporučuji kvůli rozvodům elektřiny a ovládacím vypínačům plánovat současně s osvětlením interiérovým. Berte v úvahu například i přítomnost veřejného osvětlení; zahrada s blízkou pouliční lampou už většinou nepotřebuje žádná další orientační světla,“ uzavírá Ferdinand Leffler.