Zelí je nejen zdravé, ale i léčivé. Ideální je sníst dvě hrsti denně

Zelí, resp. jeho praprababička brukev zelná, je asi nejstarší kultivovanou zeleninou na světě (uvádí se více než 4000 let) a pocházejí z ní všechny druhy kulturních košťálovin. Zpočátku bylo pěstované hlavně pro své léčivé vlastnosti: ve velké úctě ho měli už staří Egypťané (údajně mu stavěli i oltáře) a v antice platilo za všestranně léčivou rostlinu. Povědomost o účincích zelí sice přetrvala věky, ale dnes se pěstuje především jako zdravá zelenina

Zelí funguje jako všelék: je účinné proti rakovině i depresi

Zelí jezte bílé i červené, čerstvé, kysané, sterilované, jakkoli upravené. Obsahuje totiž neuvěřitelné množství látek, které fungují jako prevence proti rakovině (antioxidanty). Navíc je zásobárnou vitaminů (provitaminu A, vitaminů B, C, E, K, P – rutin), mnoha minerálů (K, S, Na, Ca, Mg, I, Fe) a vlákniny. Zelí tak pomáhá při léčbě chorob zažívacího traktu, urychluje metabolismus trávení (čehož se využívá při hubnutí), snižuje riziko cévních onemocnění, podporuje krvetvorbu a imunitu, zlepšuje koncentraci a působí proti depresím, a dokonce zlepšuje i libido. Doporučuje se proto sníst alespoň dvě hrsti zelí denně

Zelí je ale léčivé i zevně – přispívá k léčbě různých vyrážek i k hojení ran (stačí trochu pomačkat zelný list, aby začal pouštět šťávu, přiložit ho na ránu a ovázat). 

Zelí můžete jíst ke všemu, a ještě zhubnete

Zelí je možné upravit na různé způsoby: naslano, nasladko i kyselo. Dělají se z něj buchty, placky zelníky, smaženky, polévky... Známá je třeba „tukožroutská“ polévka, se kterou můžete po týdnu zhubnout i 5 kg, a navíc si pročistíte organismus. Ta se pro snazší konzumaci často mixuje, a odtud je už jen krůček k oblíbeným smoothies.

Vyzkoušejte zelné smoothie s kurkumou

Zkuste si ze zelí připravit třeba smoothie s kurkumou. Je skvělé pro start do nového dne a můžete ho podle dostupnosti a sezonnosti ingrediencí různě obměňovat. Potřebovat budete asi 15 g pokrájených zelných listů (bez tuhých košťálů), půl oloupaného a pokrájeného jablka zbaveného jádřince, jeden oloupaný banán, 120 ml mandlového mléka, 1 polévkovou lžíci kokosového oleje, 1 polévkovou lžíci Chia semínek a 1 kávovou lžičku mleté kurkumy. Příprava smoothie je snadná: všechny ingredience vložte do mixéru a mixujte tři minuty, nebo dokud není smoothie dokonale hladké. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada