Zralé třešně nejen chutnají, ale také léčí

Třešně existují v mnoha druzích a odrůdách, které se liší mj. velikostí plodů, barvou jejich dužiny i slupky a chutí. Plody obsahují až 80 % vody, hodně vitaminů a minerálů. Uvádí se, že zvláště tmavší odrůdy třešní mají významný podíl železa, jódu, fosforu, vápníku a draslíku, ale i hořčíku, zinku a křemíku. Z vitaminů je v třešních zastoupený hlavně provitamin A, vitaminy skupiny B a vitamin C. Za pozornost stojí i přítomnost flavonoidů (kvercetin a antokyany).

Co pomáhají léčit třešně 

Jelikož třešně obsahují značné množství vody a vlákniny, mají močopudný účinek a pozitivní vliv na trávení. Jejich konzumace se proto doporučuje při onemocnění ledvin, jater a střev, jsou prospěšné ale i při léčbě dny. Obsahu jodu přispívá k řešení obtíží se štítnou žlázou. Obsažené antioxidanty podporují imunitu, pomáhají eliminovat různé záněty a brzdí rozvoj dýchacích infekcí. Třešně se doporučují jíst i při paradontóze, artritidě (snižují bolest) a vysokém cholesterolu v krvi.

Třešňový poklad jménem antokyany 

Zvláštní zmínku si zaslouží antokyany, přírodní barviva, která jsou ale obsažená i v jiném ovoci nebo zelenině. Podle vědců se vyznačují silným antioxidačním účinkem, tzn. že výrazně omezují škodlivý vliv volných radikálů, a přispívají tak k prevenci a snížení výskytu některých civilizačních chorob. Konkrétně jde o zpomalení až zastavení růstu některých rakovinných buněk, preventivní ochranu cévního systému před kornatěním a stabilizaci krevního cukru při cukrovce. 

Třešně proti nadváze a vráskám 

Třešně se doporučují i při redukčních dietách. Jsou totiž lehce stravitelné a obsahují hodně vody. Představte si, že 1 kilogram třešní je energeticky srovnatelný se 100 g čokolády!

Třešně se využívají také v kosmetickém průmyslu, protože dokážou hydratovat pleťové buňky, a zpomalovat tak stárnutí kůže. Však si toho všimly už naše babičky, které doporučovaly lehce nanést šťávu z třešní na pokožku a nechat ji na ní zaschnout.