Černá skvrnitost čemeřice: prevence a ochrana

Skvrnitost listů na čemeřici (Helleborus) začíná většinou nenápadně. Zpočátku mají skvrny průměr přibližně 1 cm a postupně se slévají do větších ploch. Od okrajů listů se tvoří nejprve černé skvrny a zasychající černé pletivo později od středu bledne a často také vypadává. Od jara do podzimu se symptomy zvýrazňují.

Jak se skvrnitost čemeřic šíří

Silně napadené listy žloutnou nebo předčasně hynou. Kromě listů mohou být napadeny i květní stopky a květy. Na napadeném pletivu se tvoří drobné černé plodničky houby, někdy ve velkém množství. Šíření houby zajišťují spory, které jsou přenášeny kapkami vody a větrem.

Ochrana čemeřic před skvrnitostí

Pro čemeřice představují černá listová skvrnitost společně s hnilobou stonků vyvolanou různými patogeny rodu Pythium a Phytophthora nejvážnější zdravotní problémy. Pokud už jsou na listech černé skvrny, ohrožuje houba celý porost a v tom případě je nutné listy odstranit. Od rašení až do konce vegetace můžete rostliny ošetřovat fungicidem, který aplikujte, jakmile se objeví první příznaky skvrnitosti.

V srpnu se provádí zálivka fungicidem k ochraně zakládajících se květů (přípravky Dithane M 45 nebo Dithane Neo Tec k zálivce i na postřik, na list jsou vhodné i Horizon 250 EW či Talent.) Výskyt houby i onemocnění podporují vlhké a kyselé půdy, proto čemeřice vysazujte na suchá místa, která mohou být i zastíněná. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada