Zapomeňte na tradiční přípravu kadeřávku a vyzkoušejte třeba kapustové chipsy

Ve zkadeřených listech kadeřávku se při nízkých teplotách rozkládají škroby na jednoduché cukry, což se projeví sladší chutí a také větší stravitelností kadeřávku. Mráz mírní i typickou kapustovou vůni

Zapomeňte na tradiční přípravu kadeřávku

Při tradiční kuchyňské přípravě se zkadeřené listy mají vařit alespoň hodinu. Vyzkoušejte pro jednou ale jiný postup: listy kadeřávku jen krátce spařte a pak je nechte chvíli stát na mírném ohni. Šetrným vařením si zachovají většinu vitaminů i chuť typickou pro danou odrůdu. 

A nenechte se odradit změnami barev kadeřávku: odrůdy s načervenalým nebo červenofialovým olistěním při zahřátí mění barvu do nahnědlých odstínů. A přesně tak to má být. 

U syrového kadeřávku si hlídejte míru 

Křehké vrcholové listy je také možné konzumovat zasyrova v ochucených míchaných salátech. Syrový kadeřávek si zachovává živiny, ale platí u něj všeho s mírou, obzvlášť pro ty, kteří trpí potížemi se štítnou žlázou

Připravte si z kadeřávku slané „chipsy“ 

Natrhejte 3 až 4 hrsti listů kadeřávku, důkladně je omyjte a osušte. Pak je natrhejte na kousky o velikosti soust a smíchejte v misce se 2 až 3 lžícemi olivového oleje a trochou soli (vyzkoušet můžete i ochucenou sůl nebo kořenicí směs). Kousky kadeřávku rozložte v jedné vrstvě na plech vyložený pečicím papírem a pečte v troubě (horní a spodní ohřev) vyhřáté na 130 až 150 °C asi 20 až 30 minut. Během té doby je dvakrát obraťte. 

Zdroj: autor a apetitonline.cz 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada