Léčivá dýňová semena: nejlepší jsou bez tvrdých slupek. Z které tykve je sklízet?

Předně si ujasněte rozdíl mezi dýní a tykví. Označení dýně je totiž hovorový název pro plody tykve velkoplodé a někdy také tykve obecné. Pod tykev obecnou se botanicky řadí i tykev olejná (Cucurbita pepo var. oleifera), která je plodná, spolehlivá, a právě ona vytváří „dýňová“ semena bez tvrdých slupek.  

Bezslupkatá semena dýně olejné můžete rovnou jíst

Semena tykve olejné není nutné pracně loupat, protože nemají tvrdou slupku. Jsou pokryta jen mázdřitou blankou (osemením), a proto je možné je rovnou jíst nebo z nich přímo lisovat olej (zralá obsahují až 48 % oleje). Z tohoto důvodu se rostlině někdy říká nahá nebo bezslupkatá. 

Plody tykve nechte vyzrát, sklízejte před mrazíky

Tykev olejná je teplomilná a snadno se pěstuje. Koncem května se vysévá do pařeniště, na chráněný záhon nebo na kompost a nechává se volně růst. Rostlina roste šlahounovitě a je až několik metrů dlouhá. Je poměrně výnosná, vytváří menší kulovité plody a velké listy, kterými si stíní půdu a brání plevelům v růstu. Aby se semena správně vyvinula, musejí plody dostatečně vyzrát, sklízejte je však ještě před prvními mrazíky

Sklizená semena promyjte vodou a pečlivě usušte

Sklizené plody tykví rozřízněte, semena z nich vyjměte, pečlivě je v cedníku promyjte tekoucí vodou (nesmí na nich zůstat dužnina) a následně usušte. Z jednoho plodu můžete sklidit asi 100 g semen, která jsou měkká a mají jemnou oříškovou chuť. Houbovitou dužninu tykve zpracujte v kuchyni, případně ji zkompostujte (tato dýně se pěstuje hlavně pro semena). 

Denně stačí sníst deset semen tykve olejné

Proč byste měli dýňová semínka jíst? Nedostatek zinku může v lidském těle vyvolávat různé vyrážky, exémy, způsobovat lámání nehtů nebo vlasů, akné a další obtíže. K jejich překonání přitom stačí sníst denně deset semen tykve olejné. Kromě zinku obsahují i měď, mangan, dále vitamin E a kyselinu linolovou. Konzumace dýňových semen se doporučuje i jako podpůrná léčba při onemocnění prostaty a močového měchýře