Jak zatočit s bolestí v krku a nachlazením bez léků: Pomoc najdete doma i na zahradě

Když podchytíte respirační onemocnění hned v rané fázi, při prvních příznacích, může se stát, že lékaře vůbec nebudete potřebovat a s bacily si poradí vaše tělo jen za pomoci bylinek.

Bylinky na bolest v krku

Bolení v krku je většinou prvním signálem, že tělo bojuje s viry a bakteriemi. Hned, jak pocítíte typické příznaky, že se o vás něco pokouší, vyrobte si domácí kloktadlo. Skvělým základem pro něj je mateřídouška, květy heřmánku nebo listy šalvěje. Polévkovou lžíci jedné z těchto bylin svařte s půllitrem vody a několikrát denně kloktejte. Rychlou pomocí je i žvýkání listů angínovníku. Stačí ustřihnout asi 3 cm kousek, chvíli žvýkat a vyplivnout. A (téměř) sázkou na jistotu je česnek. Oloupaný stroužek cucejte jako bonbon, dokud to vydržíte. Uvolní se z něj antiseptické látky, které bolest v krku často zaženou. Jen budete vonět česnekem na sto honů.

Bylinkový čaj
Info ikona

Když se k bolesti v krku přidají i otoky uzlin a horečka

Nemá smysl běžet k lékaři hned, jak nemoc udeří. Z prvotních příznaků totiž často nepozná, o jakou nemoc se jedná, a tak se doporučuje počkat 3 dny, zda si s ní neporadí organizmus sám, případně dokud se choroba plně nerozvine. Doma si můžete ulevit čaji. Lipový snižuje horečku, z květu černého bezu podporuje pocení u jakékoliv nemoci nenahraditelné a heřmánkový působí antibakteriálně. Na pitný režim při jakékoliv nemoci nezapomínejte a přísun tekutin zvyšte na maximální možnou míru. S tekutinami v podobě moči nebo potu se totiž tělo zbavuje i bakterií.

Cibulový sirup
Info ikona

Cibulový sirup na kašel

Cibule je přírodní antibiotikum a její silice krásně pohladí dýchací cesty při kašli. Možná si vzpomenete, že cibulový sirup vám vyráběla maminka, když jste byli malí a trápil vás kašel. Stačí nakrájet cibuli (čím šťavnatější, tím lépe), postupně ji vrstvit, prosypávat krystalovým cukrem nebo pokapávat medem a nechat v uzavřené sklenici přes noc. Cibule pustí šťávu, kterou užívejte v průběhu dne po lžičkách. 

Rýmu uvolní inhalace bylinek

Horká pára obohacená o bylinkové silice dokáže příjemně uvolnit ucpané dutiny. Ve větším hrnci nebo míse přelijte horkou vodou pár snítek mateřídoušky nebo listů rýmovníku, schovejte se i s nádobou pod deku nebo velký ručník a alespoň 15 minut nosem vdechujte horkou páru a ústy vydechujte. Uvidíte, že se vám rychle uleví.

Zdroje: Zdravilek.cz, Herbarka.cz, Bylinkyprovsechny.cz 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada