Rýmovník zažene nachlazení i bolest v krku: nesmí chybět v žádné domácnosti. Roste jako o závod na záhonu nebo jako krásná pokojovka

Rýmovník čaj
Info ikona

Rychlý a účinný čaj z rýmovníku je výborný s medem a citronem nebo trochou zázvoru.

10 důvodů, proč pěstovat rýmovník

  1. pěkná pokojová rostlina se světlými dužnatými mechovými listy

  2. není náročný na péči a rychle obrůstá

  3. jednoduše se množí, zakoření ve skleničce vody

  4. nevoní komárům a mouchám, používá se jako odpuzovač

  5. snadno z něho připravíte medicínu – čaje, sirupy, masti, žvýká se zasyrova, potírají se jím rány

  6. připravíte z něho chuťově vynikající medicínu

  7. léčí rýmu, bolesti hlavy, kašel, pomáhá při horečce, nachlazení, menstruačních bolestech i průjmu

  8. čistí vzduch, usnadňuje dýchání, pomáhá alergikům a astmatikům, redukuje tvorbu hlenu

  9. dá se použít v aromalampě

  10. má antiseptické účinky – hojí drobné rány a akné

Rýmovník pokojovka
Info ikona

Rýmovník je krásná a nenároční pokojová rostlina, navíc s léčivými účinky a snadno ji namnožíte třeba pro kolegyně v práci.

Na neduhy pomůže obyčejný rychlý čaj nebo rovnou potírat rány listy

Rýmovníku (Plectranthus amboinicus, Coleus amboinicus) jinak také říkáme mexický eucalypt, kubánské oregano, moud či molice. Jeho dužnaté listy totiž obsahují silice, které mají podobné účinky právě jako eukalyptus. Obsahuje látky jako thymol, carvacrol a kafr, jenž mají prokázané antibakteriální a antimykotické účinky, thymol se navíc pro své protizánětlivé účinky používá do zubních past nebo pastilek na bolest v krku.

Pochází z Austrálie, proto má rád teplo a na zimu musí dovnitř, ač se mnohdy prodává vedle dalších bylinek, které bez problému setrvávají na záhonech celoročně.

Zlomíme-li lístek rýmovníku nebo jej promneme v prstech, ucítíme jemnou svěží vůni. Pro uvolnění nosu při rýmě a při nachlazení se doporučuje inhalace nalámaných lístků, další jednoduchou a rychlou možností je uvařit si z lístků čaj, podobně jako se vaří například mátový a meduňkový čaj. Čaj z rýmovníku se doporučuje také na bolest hlavy a při menstruačních bolestech.

Astmatikům usnadní dýchání, stačí dát na noc lístky do nádoby s vodou poblíž topení, což zároveň zvlhčí vzduch, a lépe se pak dýchá. I samotná rostlina by měla osvěžovat vzduch, proto je velmi vhodnou pokojovou rostlinou do ložnice.

Taktéž je možné lístky žvýkat a pojídat, mají protizánětlivé účinky, výborně tak účinkují na záněty dutiny ústní či afty. Za protizánětlivé účinky budou vděční i muži, jelikož po pořezání při holení stačí potřít ránu rozlomeným lístkem, rána se rychleji zahojí. To samé platí pro aknózní a exematickou pleť, kterou je dobré omývat výluhem z rýmovníku.

Rýmovník aromalampa
Info ikona

Výluh z rýmovníku se dá použít do aromalampy nebo do vody v aromalampě nalámat přímo lístky.

Sirup z rýmovníku a zázračný životabudič

Obětujeme-li trochu času přípravě sirupu z rýmovníku, určitě nebudeme litovat. Příprava není příliš složitá a sirup má mnoho využití. Můžeme jej používat jako sladidlo, přidat si ho do jogurtu nebo kaše, je-li dostatečně hustý, namazat ho na chléb jako med, případně užívat samostatně lžičku denně. Účinný je především na bolesti hlavy, při horečce a nachlazení.

Nejčastěji se přidává do čaje, ale můžeme si připravit nápoj, který ulevuje při počínající rýmě, nachlazení a bolesti v krku. Do hrnku ohřátého mléka přidáme lžíci sirupu z rýmovníku, lze přidat špetku skořice či zázvoru, odvážnější přidávají rum. Nejlepší je na noc, čaj popíjíme po celý den.

Příprava sirupu: 35 listů rýmovníku, oloupaný a nakrájený 1 pomeranč a 1 citron zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat 1 až 2 dny. Poté scedíme, přidáme 1 kg cukru a mírným varem svaříme do požadované hustoty. Naplněné sklenice uchováváme v chladu a temnu.

Za studena připravujeme sirup vrstvením listů rýmovníku, plátků citronu a medu do sklenic, kdy poslední vrstvou je med. Takto je sirup připravený až za 3 týdny, ale rýmovník si ponechá více účinných látek.

Rýmovník záhon
Info ikona

Venku na záhonu se rýmovník bleskově rozrůstá, na podzim provedeme větší sklizeň nebo dáme zakořenit nové sazenice a rostlinu vykopneme zpět do květináče.

Na záhonu poroste jak o závod, na zimu ho schovejte

Vlastně by se dalo říci, že se jedná o rostlinu pro naprosté amatéry, jen velmi málo věcí mu dokáže uškodit. Poměrně snadno se zlomí, máme-li už velkou rostlinu, pozor tedy při manipulaci, naproti tomu však dobře obrůstá.

Zálivka stačí mírná, jednou za týden nebo dva, rozhodně ho nepřeléváme, zemina musí být při zalévání již na dotek suchá.

Přes zimu musí být schovaný doma v teple, jako pokojová rostlina. Proto ho zavčas uklidíme na podzim dovnitř, jinak by ho mráz spálil. Svědčí mu sezónní venčení. Na jaře, kdy už nehrozí mrazíky, vyndáme květináče ven, můžeme ho však zasadit přímo do záhonu, kde se díky prostoru krásně a rychle rozroste. Na podzim pak rostlinu zredukujeme, listy využijeme k přípravě sirupu nebo častěji, i jako prevenci před nachlazením, popíjíme rýmovníkový čaj, a zmenšenou rostlinu poté vykopneme a opět usadíme do květináče.

Bylinka pro amatéry, zakoření ve sklenici s vodou

Jestliže se vám nechtěně povede kus rostliny ulomit nebo prostě jen budete chtít obdarovat své známé, jednoduše se dá ulomený, případně ustřižený kousek zakořenit do sklenice s vodou. Zhruba po týdnu se začnou objevovat nové kořínky, a až se hezky rozrostou, pouze rostlinku zasadíme do květináče.

 

 

Zdroje: www.vitalplus.org, www.iamdiabetic.eu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada