REKLAMA
REKLAMA

Prohřejte se ve vonné bylinné koupeli

REKLAMA
REKLAMA

Projít obdobím zimy bez nemoci není nemožné. Stačí dbát na vhodnou stravu. Imunitu dokáže upevnit například česnek, který dodá jídlu šmrnc, a pominout nelze ani prospěšnými látkami nabitou červenou řepu. Zahřát se můžete bylinkovými čaji a nápojem ze zázvoru nebo kurkumy, a pokud na vás kromě zimy dotírá i stres, únava nebo splín, vyzkoušejte bylinnou koupel. 

Pravidla horké koupele 

Zapomeňte na koupelové přípravky z drogerie a spolehněte se na bylinkovou zahradu. Využít můžete rostliny v čerstvém stavu, dostupnější budou ale sušené. Nemáte-li vlastní, zakoupíte je třeba v lékárně. K navození atmosféry poslouží i éterické oleje a svíčky (nejlépe z včelího vosku) a potřebovat budete také dostatek času – horká koupel by měla trvat do 20 minut.

Jak koupel připravit? Nejprve přiveďte k varu litr vody, přelijte jím vybrané bylinky a nechte je luhovat asi 10 minut. Bylinky poté sceďte a přidejte éterický olej. Bylinný výluh pak nalijte do vany s napuštěnou vodou. 

Teplota vody by měla být ideálně 38 až 40 °C – účinné látky z rostlin se tak lépe uvolní. Uvolnit byste se měli i vy, proto si koupel dopřejte těsně před spaním. Pokud do koupele přidáte éterický olej, nepotápějte hlavu, aby nepodráždil sliznice. V teple se snažte udržet i po koupeli, teple se oblečte, zalezte do peřin a dopřejte si bylinkový čaj. 

Jaké byliny si vybrat 

Výběr bylinek do koupele závisí na vašem zdravotním stavu. Chcete-li se jen uvolnit, zvolte levanduli, heřmánek nebo meduňku. Má-li mít koupel i preventivní účinky proti onemocnění horních cest dýchacích, použijte do koupele heřmánek, majoránku nebo tymián, příp. mátu. Z éterických olejů vsaďte na eukalyptový nebo čajovníkový.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA