Prohřejte se ve vonné bylinné koupeli

Projít obdobím zimy bez nemoci není nemožné. Stačí dbát na vhodnou stravu. Imunitu dokáže upevnit například česnek, který dodá jídlu šmrnc, a pominout nelze ani prospěšnými látkami nabitou červenou řepu. Zahřát se můžete bylinkovými čaji a nápojem ze zázvoru nebo kurkumy, a pokud na vás kromě zimy dotírá i stres, únava nebo splín, vyzkoušejte bylinnou koupel. 

Pravidla horké koupele 

Zapomeňte na koupelové přípravky z drogerie a spolehněte se na bylinkovou zahradu. Využít můžete rostliny v čerstvém stavu, dostupnější budou ale sušené. Nemáte-li vlastní, zakoupíte je třeba v lékárně. K navození atmosféry poslouží i éterické oleje a svíčky (nejlépe z včelího vosku) a potřebovat budete také dostatek času – horká koupel by měla trvat do 20 minut.

Jak koupel připravit? Nejprve přiveďte k varu litr vody, přelijte jím vybrané bylinky a nechte je luhovat asi 10 minut. Bylinky poté sceďte a přidejte éterický olej. Bylinný výluh pak nalijte do vany s napuštěnou vodou. 

Teplota vody by měla být ideálně 38 až 40 °C – účinné látky z rostlin se tak lépe uvolní. Uvolnit byste se měli i vy, proto si koupel dopřejte těsně před spaním. Pokud do koupele přidáte éterický olej, nepotápějte hlavu, aby nepodráždil sliznice. V teple se snažte udržet i po koupeli, teple se oblečte, zalezte do peřin a dopřejte si bylinkový čaj. 

Jaké byliny si vybrat 

Výběr bylinek do koupele závisí na vašem zdravotním stavu. Chcete-li se jen uvolnit, zvolte levanduli, heřmánek nebo meduňku. Má-li mít koupel i preventivní účinky proti onemocnění horních cest dýchacích, použijte do koupele heřmánek, majoránku nebo tymián, příp. mátu. Z éterických olejů vsaďte na eukalyptový nebo čajovníkový.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada