Angínovník: poskytne první pomoc při bolení v krku a je krásný i na pohled. Můžete ho mít doma i na zahradě

Co je angínovník zač

Na první pohled se jedná o člena čeledi kosatcovitých, vytrvalou bylinu, která ve své domovině dorůstá až metrové výšky. U nás se vám to podaří ale jen stěží. Na první pohled byste si ho mohli splést s drobným kosatcem, stejně jako on má zelené mečovité listy. Kvete nejčastěji od června do září červenými, oranžovými nebo zlatožlutými květy. Při pěstování venku se na zimu schová pod zem, proto je lepší ho pěstovat jako pokojovku, protože v době nachlazení a chřipek dokáže ulevit od bolesti v krku.

Vytrvalá bylina dorůstá ve své domovině až do metrové výšky
Info ikona

Angínovník čínský je tradiční rostlinou používanou v čínské medicíně

Jak ho pěstovat

Venkovní záhony bude zdobit od května do října, na zimu se u nás zatahuje pod zem, aby zvládl zimu. Lépe uděláte, když ho zasadíte do květináče, v zimě si budete užívat jeho zdravotních benefitů doma a přes léto ho vystrčíte na balkon nebo terasu.

Aby dobře prospíval, potřebuje teplo a co nejvíc sluníčka, ideálním umístěním je proto parapet jižního nebo západního okna. Zálivka stačí střídmá, jedná se sice o tropickou rostlinu, ale při pravidelném přelévání by rychle uhnila.

Abyste si angínovník mohli ordinovat v nejrizikovější době, dejte ho na jižní nebo západní parapet.
Info ikona

Léčivka vždy po ruce

Angínovník si zamilujete, jestli patříte mezi ty, co s nástupem chladného počasí začínají trápit respirační onemocnění. Díky obsahu tříslovin, flavonoidů, řady silic a glykosidů funguje jako přírodní analgetikum a antibiotikum a dokáže ulevit při bolestech v krku, dezinfikovat ústa a uvolňovat hleny, podobně jako rýmovník, takže ho oceníte při angíně, zánětech dýchacích cest, kašli nebo bolestech v krku. Jako většina bylin není vhodný pro alergiky, těhotné ženy a děti.

Nejčastějším způsobem užívání je žvýkání listu po jídle a bez zapíjení. Odstřihněte si zhruba 3 cm kousek listu, žvýkejte jej půl minuty a pak vyplivněte. Takto můžete opakovat až 6x za den do odeznění příznaků. Možná budete překvapeni tím, jak vás ústa po této kúře pálí a ústní dutina znecitliví, ale je to běžná reakce. Ve výjimečných případech se může stát, že dojde k alergické reakci (nesnesitelné pálení v ústech nebo jejich otékání), proto vždy nejprve vyzkoušejte menší množství.

Jestli je na vás přežvykování listu nepředstavitelné (byť se jedná o nejúčinnější variantu), vyrobte si z něj kloktadlo. Přelijte čajovou lžičku nakrájených listů 200 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Po vychladnutí používejte v průběhu dne k výplachu úst a kloktání. 

Zdroje: https://bylinkovyraj.net/https://www.bylinkovo.cz/ 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada