Jak pěstovat bylinky zapěstované na kmínku

Mohlo by se zdát, že v bylinkové zahrádce už není co objevovat: většinu druhů přece pěstovaly už naše babičky. Přesto se stále objevují novinky, které přinášejí vítané osvěžení. Jednou z nich je zapěstování některých druhů na kmínku. Můžete se do něj pustit sami, ale jednodušší (a rychlejší) bude si „bylinkový stromek“ koupit. Výběr se každým rokem rozšiřuje. 

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Jak zastřihávat bylinky na kmínku 

Abyste se z voňavé korunky mohli těšit co nejdéle, měli byste ji dvakrát do roka zastřihnout. Rozmarýna, šalvěj a tymián jsou polokeře, tedy rostliny, jejichž starší výhony časem dřevnatějí. Po sestřižení však obrážejí. Rozmarýnu je nejlepší zastřihnout na jaře po odkvětu a pak ještě jednou v srpnu. Bylinky kvetoucí v létě, jako je šalvěj a tymián, stříhejte v březnu a po odkvětu. Kromě toho nezapomeňte rostlinám na kmínku pravidelně odstraňovat výhony, které se objeví na bázi nebo vyrůstají z kmínku. Odstraněné výhony můžete usušit nebo je rovnou použít v kuchyni.

Bylinky a potraviny, které pomáhají proti stresu

Čím bylinky na kmínku podsadit 

Pro bylinkové stromky vyberete dostatečně velkou nádobu a prostor v ní využijte pro dekorativní podsázení. K tomuto účelu se hodí nenáročné, nízce rostoucí bylinky, jako je mateřídouška (Thymus serpyllum), miniaturní yzop (Hyssopus officinalis ssp. aristatus) nebo plazivá saturejka (Satureja repandra). Pěkně však budou pod korunkou vypadat i sezonní květiny, jako je violka rohatá, sedmikrásky nebo prvosenky. 

Obecně je vhodné zvolit druhy, které není nutné přihnojovat, protože bylinkám vyhovuje substrát chudý na živiny. Budete-li tedy rozmarýnu chtít podsázet muškáty nebo jinými balkonovými rostlinami náročnými na živiny, nechte je v květináčcích a namísto tekutého hnojiva do nich umístěte hnojivové tyčinky. Při zálivce pak dejte pozor, abyste nepřemokřili substrát, v němž roste bylinka na kmínku: zejména druhy ze Středomoří to špatně snášejí.

Osm bylinek pro lepší usínání a spánek