Ibišek bahenní: květy velké až 25 cm

Není zdejší – ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) pochází z jihovýchodu USA. Jde o vytrvalou rostlinu, polokeř, který každý rok znovu a znovu usychá, aby na jaře znovu a více obrazil.

Květ ibišku bahenního
Info ikona

Květy ibišku bahenního mohou měřit v průměru až 25 cm a spolehlivě přitáhnou pohledy kolemjdoucích.

Foto: Shutterstock

Větší květy i listy ibišku bahenního

Rostlina vytváří každý rok výhony dorůstající až do metrové délky, které u báze postupně dřevnatí. Kromě velkých květů se vyznačuje i velkými sytě zelenými listy, které nejsou tak výrazně vykrajované jako u běžných ibišků. Rostlina rozkvétá od poloviny či konce léta a může kvést až do konce září. Květy mohou mít bílou, krémovou, růžovou nebo červenou barvu, záleží na kultivaru. Otrháváním odkvetlých podpoříte tvorbu nových. Semena rostlin kvůli vlhkému a chladnému podzimu většinou nedozrají.

Do jakých podmínek ibišek vysadit

Aby ibišek hodně kvetl, potřebuje chráněné slunné místo s vlhkou, ale propustnou a humózní půdou. Je možné ho pěstovat v přenosné nádobě, ale vyhovuje mu i trvalá výsadba v zamulčovaném záhonu. Uvítá jednorázové jarní přihnojení dusíkem a letní přihnojování na podporu kvetení (hnojiva s fosforem), které však ukončete nejpozději do konce září. Půda by neměla nikdy úplně vyschnout, za horkého léta proto dopřejte ibišku bahennímu vydatnou zálivku. 

Péče o ibišek od jara do podzimu 

Na jaře je nutné zastřihnout zaschlé loňské výhony dříve, než začnou rašit nové. Řez proveďte jen několik centimetrů nad zemí. Zhruba v květnu vyraší nové stonky. Příliš dlouhé výhony nebo hodně obtěžkané květy můžete během roku vyvázat k opoře. Na podzim celá rostlina zežloutne a nadzemní část rostliny odumře. Před zimou můžete dlouhé výhony zkrátit, případně všechny svázat dohromady (jako u travin). V zimě chraňte půdu, resp. kořeny ibišku, nastýlkou z chvojí nebo mulče. Rostliny pěstované v nádobách zimujte ve světlé bezmrazé místnosti.