DIY: jak si vyrobit závěsnou kokedamu

Kokedama se pěstuje buď zavěšená ve volném prostoru, nebo umístěná na talířku či v misce. Co se původu kokedam týká, existuje teorie, podle níž vznikly z bonsají ve stylu “nearai”. Ty byly pěstované v nádobách, v nichž se jejich kořeny časem přizpůsobily požadovaným tvarům, a po vyjmutí se nechaly porůst mechem. 

Které rostliny jsou vhodné pro kokedamu

Jako kokedamu můžete pěstovat téměř jakoukoli rostlinu. Oblíbený je třeba asparágus, kapradiny, toulitka, ale vděčný je i břečťan, zelenec, begonie nebo pepřinec. Klíčový je substrát, mech obalující celý bal brání jen odplavování zeminy a plní estetickou funkci. Časem mech většinou zhnědne, protože ve většině interiérů je pro něj příliš suchý vzduch, ale to není na závadu.

Substrát pro kokedamu
Info ikona

Pro kokedamu je klíčový substrát a jeho komponenty, které se mohou zdroj od zdroje lišit.

Co všechno obsahuje substrát pro kokedamu

Do substrátu pro kokedamu se doporučuje zakomponovat jíl, akadamu, substrát pro pokojové rostliny, pemzu a zeolit. Vše je nutné smíchat a po přidání vody vytvořit tvárné těsto. Pro zjednodušení a nákup jednotlivých komponent je ale možné použít substrát určený pro bonsaje, substrát pro pokojovky a rašeliník v poměru 2:1:1. Velikost kokedamové koule by měla vždy odpovídat velikosti rostliny a objemu jejích kořenů. 

Jednoduchý postup, jak kokedamu vytvořit 

Z kořenů vybrané rostliny nejprve odstraňte půdu, pozor, ať je nepoškodíte, a pak je zabalte do rašeliníku. Vzniklou kouli, kterou můžete pro zpevnění ovázat nití, začněte obalovat vlhkým substrátem (těstem) a snažte se stále udržovat kulovitý tvar. Nakonec na celý bal přikládejte mech. Jednotlivé pláty je lepší předem trochu navlhčit – budou tvárnější.

Ovazování kokedamy
Info ikona

Když pro ovazování kokedamy zvolíte barevně kontrastní provázek, bude přitažlivější.

Výslednou mechovou kouli na závěr ovažte křížem krážem provázkem nebo vlascem, každopádně umělým materiálem, který se časem nerozloží. Pak už stačí jen připojit závěs s háčkem a je hotovo. 

Jak se o kokedamu správně starat

Při zavlažování kokedamu uvolněte z háčku a ponořte na pár minut do vody. Závlahu neprodlužujte, zbytečně by se z kokedamy vyplavovaly živiny. Kouli pak nechte na talířku okapat a pak znovu zavěste. Četnost zavlažování závisí na druhu rostliny, obecně platí jednou týdně, záleží ale na podmínkách pěstování (teplý a suchý vzduch...) i velikosti kokedamy. Podobné je to s četností hnojení – tekuté hnojivo přidávejte do závlahové vody.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada