KVÍZ: Poznáte méně známé cibuloviny? Co třeba taková ladonička, puškinie nebo snědek? Vyzkoušejte si své znalosti v našem kvízu

Okrasný česnek (Allium)
Info ikona

Okrasný česnek (Allium)  je dostupný v řadě barev, druhů a velikostí. Kvete od dubna do června. 

Foto: iBulb

Dobrých rad není nikdy dost: jak správně vysazovat cibuloviny

A my těch základních rad pro vás máme přesně deset, na co byste si měli dát při výsadbě cibulovin pozor.

Rada č. 1: Cibuloviny kvetoucí na jaře vysazujeme od září až do začátku listopadu, zkrátka do doby, než zmrzne půda. Nestíháte? Nechte to na jaro.

Rada č. 2: Pro hnojení půdy před výsadbou cibulovin nikdy nepoužíváme čerstvý hnůj, spíše dlouhodobě působící hnojiva, např. Substral Osmocote.

Rada č. 3: Na vlhkých místech s vlhčí půdou je vhodné použít slabší drenážní vrstvu, která zabrání hnití cibulí, stačí cibuli podsypat pískem.

Rada č. 4: Cibuloviny vysazujeme zhruba třikrát hlouběji, než je výška cibule.

Rada č. 5: Máme-li zahradu poblíž pole, vysazujeme cibule do košíků na cibuloviny, čímž je ochráníme proti ostrým zoubkům hlodavců.

Rada č. 6: Pro dosažení maximálního efektu vysazujeme cibuloviny po skupinách, tzv. hnízdech, nikoliv jednotlivě.

Rada č. 7: Proti houbovým chorobám a škůdcům, můžeme cibule před výsadbou namořit vhodným prostředkem, s jejich výběrem vám poradí v zahradnictví.

Rada č. 8: U větších cibulovin (narcisy, tulipány, hyacinty) je vhodné jednou za několik let cibule z půdy vyjmout, rozdělit a silnější znovu vysadit, aby lépe kvetly.

Rada č. 9: Vysazujeme spíše na slunná stanoviště s propustnou půdou, kterou můžeme odlehčit substrátem nebo pískem.

Rada č. 10: Vysazujeme pouze pevné a zdravé cibule, bez plísní. Nesmí být ani nakousané od škůdců, v tomto případě v obchodech dobře vybírejte a špatné cibule klidně vraťte.

V našem kvízu jsme ukryli celkem deset cibulovin, které se většinou řadí mezi ty drobnější a často také mezi ty méně známé. A to je právě škoda, protože sice nemají tak velký květ jako tulipány či narcisy, ale na kráse jim to vůbec neubírá. Až si tedy budete vybírat nové cibuloviny, které vysadíte, nezapomeňte, že existují i jiné, než jen tulipány a narcisy, které vám udělají možná ještě větší radost.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada