Krásnoplodka: výjimečně krásný keř podzimních zahrad, který málokdo zná. Svými plody září na dálku

Krásnoplodka je výjimečná nejen svými plody: její příbuznou je hluchavka

Krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinieri) je druh, který se dobře adaptoval na naše podmínky a zvládá i naše zimy. Dorůstá do výšky maximálně tří metrů, ale lze ji velmi dobře redukovat řezem, takže i do malých zahrad ji můžete vysadit. Pochází z Číny a k nám se dostala teprve před pár lety. Zajímavostí je, že patří do čeledi hluchavkovité a je proto příbuzná právě s hluchavkou.

Jak vypadá krásnoplodka: korálkovité plody září na dálku

Krásnoplodka má i krásné fialovo-růžové květy, ale ty jsou ve srovnání s plody méně významné. Plody dozrávají během září a října a na keři dělají parádu často i přes zimu. Jsou ve tvaru korálků, nejčastěji fialové barvy a keř je jimi obsypán a vynikne o to více, je-li pěstována na slunci. Plody si udrží i dlouho po té, kdy spadnou listy, takže si jich určitě vy i každý, kdo ji uvidí, všimne. Mnoho lidí se ale krásnoplodce vyhýbá, protože si myslí, že je to nějaká cizokrajná dřevina, která by u něj na zahradě nepřežila.

Jak pěstovat krásnoplodku: žádnou velkou péči nevyžaduje

Krásnoplodka preferuje slunce nebo polostín, ve stínu se jí líbit nebude. Poroste v každé půdě, ale daří se jí v půdách propustných, mírně vlhkých půdách. Aby měla krásnoplodka dostatek plodů, o které nám jde především, potřebuje pravidelně doplňovat živiny, přičemž postačí běžná kapalná hnojiva na okrasné dřeviny nebo granulovaná hnojiva v podobě Cereritu či NPK. Krásnoplodka vyžaduje také pravidelnou závlahu a občasný prořez, který se dělá na jaře. Vysadíte-li ji teď na podzim, raději jí dopřejte zimní ochranu, postačí pár větví chvojí nebo jutový obal.

Kam vysadit krásnoplodku: hlavně musí vyniknout

Krásnoplodkuvysaďte nejlépe jako solitéru, poblíž terasy či sezení, abyste na ni měli dobrý výhled, protože je rozhodně, na co se dívat. Hodí se také jako podrost před jehličnany či stálezelené dřeviny, kde vynikne fialová barva jejich plodů. Krásnoplodku lze vysadit i do smíšených výsadeb s dalšími keři, krásná je třeba v kombinaci s vilíny, které kvetou během ledna až února a pokud má krásnoplodka stále plody, vznikne krásný barevný kontrast.

Některé druhy krásnoplodek jsou nejen okrasné, ale i užitečné

Jiné druhy krásnoplodky jsou, pro svůj obsah aromatických látek, využívány ve farmacii při onemocnění dýchacích cest a v poslední době se využívají jako antivirotika. Druh krásnoplodka americká byl využíván farmáři, kteří ji vysazovali kolem pastvin s dobytkem, kde odpuzovala nežádoucí hmyz,  přidává se totiž i do repelentů.

Květy krásnoplodky
Info ikona

Květy krásnoplodky rovněž stojí za povšimnutí

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.