Tulipány: vysaďte si nejkrásnější a méně známé druhy, jako jsou Kaufmannovy nebo Triumph

Kromě zdravé cibule je důležité vybrat správnou skupinu tulipánů

O tom jak důležité pro jarní kvetení je zakoupit zdravou cibuli, jsme se již na našich stránkách několikrát zmiňovali. Cibule musí být zdravá, bez zjevných příznaků napadení chorobami či škůdci a na omak pevná. Nesmí také zapáchat, to je symptom houbového napadení. Jestliže tedy víme, jak má vypadat zdravá cibule, pak můžeme přistoupit k dalšímu kroku, ten už je mnohem zábavnější a to, vybrat správnou skupinu tulipánů. Byla by totiž velká škoda, omezit se pouze na jeden druh, nejčastěji jednoduchých tulipánů, když dnešní sortiment toho nabízí mnohem více. Pojďme si tedy představit ty nejkrásnější tulipány.

Jednoduché a plnokvěté tulipány: rozdíl je hlavně ve velikosti květu a délce kvetení

1. Jednoduché tulipány

Jsou klasické tulipány, které všichni známe, na dlouhých stoncích, které kvetou od dubna (rané) či května (pozdní). Rané odrůdy jsou nižší, kolem 30-40 cm a využívají se do záhonů, pozdní jsou vysoké až 70 cm a hodí se k řezu.

2. Plnokvěté neboli pivoňkovité tulipány

Kvetou od konce března (rané) až do konce května (pozdní) na silných stoncích s dvojitými a velkými květy, které mohou připomínat květ pivoňky. Ačkoliv mají pivoňkovité tulipány velké květy, jsou velmi odolné vůči povětrnostním vlivům, nelámou se a dlouze kvetou.

Tulipány s obrovskými květy: Triumph a Darwinovy hybridy se hodí k řezu

3. Tulipány Triumph

Nabízí největší škálu barev, mají velké květy, které jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, silné stvoly a svěže zelené listy. Výška těchto tulipánů je kolem 40 cm a kvetou od poloviny dubna.

4. Darwinovy hybridy

Jsou nejlepší k řezu a mají velké, zářivé květy a pevné stonky a vyšší vzrůst, díky tomu se hodí kamkoliv do zahrady a k řezu

 

Tulipány s krásnými dekorativními květy: liliovité, papouškovité a třepenité

5. Liliovité tulipány

Kvetou velmi dlouho a květy mají typické špičaté okvětní plátky směřujícími do stran. Liliovité tulipány kvetou od začátku května a to velmi dlouho.

6. Papouškovité  tulipány

Jsou nejdekorativnější tulipány, mají květy hluboce vykrojené, zvlněné, často vícebarevné nebo tón v tónu. Papouškovité tulipány jsou velmi dekorativní a zasluhují si vysadit někam poblíž cest, sezení, zkrátka všude tam, kde na ně dobře uvidíme. Kvetou v květnu a jsou vysoké od 30 do 60 cm.

7. Třepenité tulipány

Patří mezi staré odrůdy vhodné do nádob, mají roztřepené okvětní lístky s velmi trvanlivým květem na pevných stoncích. Kvetou v dubnu až květnu a dle kultivaru je lze použít jak do nádob, tak do záhonu.

8. Mnohokvěté tulipány

Jsou typické tím, že na jedné květní lodyze může být až šest květů. Vyšší zahradní kultivary jsou vhodné k řezu, nižší, botanické do skalek nebo nádob.

9. Kaufmannovy tulipány

Není nutno přesazovat, jsou nižší s užšími, špičatými květy, které se na slunci plně otvírají. Kvetou od konce března a na stanovišti jsou dlouhověké bez nutnosti pravidelného přesazování.

Nejmenší tulipány měří 10 centimetrů a kvetou jako první

10. Nízké tulipány

Kvetou mezi prvními, díky tomu se hodí do skalky a patří mezi nejmenší tulipány s výškou kolem 10 cm, mají různé tvary listů i květů. Nízké tulipány kvetou od prvních jarních dnů až do konce května.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada