Kvíz: Znáte všechny okrasné cibuloviny nebo si vystačíte s narcisy a tulipány? Otestujte se a zařaďte do zahrady nové květiny

Do zahrady i do vázy

Cibuloviny a hlíznaté rostliny jsou velmi populární mezi zahradními architekty, zahradníky i floristy. Tyto rostliny mají krásné květy a jsou schopné vytvořit působivou krásu v jakékoliv zahradě nebo veřejném prostoru.

Mezi nejčastější okrasné cibuloviny patří narcisy,tulipány, krokusy a hyacinty. Tyto rostliny jsou běžně pěstovány v zahradách a jsou k dispozici v mnoha různých barvách a velikostech a jsou vynikající volbou, pokud chcete na své zahradě pěstovat i květiny k řezu.

Hlíznaté rostliny, jako jsou begonie, gladioly a jiřiny, jsou také velmi populární mezi zahradníky a květinovými designéry. Tyto rostliny mají velké barevné květy a vynikají v nádobách a květinových záhonech. Často jsou také používány jako řezané květiny.

Nezapomínejte dát cibule dostatečně hluboko!

Při pěstování okrasných cibulovin a hlíznatých rostlin je důležité dbát na to, aby byly cibule a hlízy zasazeny do správné hloubky (obecně platí pomůcka: hloubka výsadby je asi 2 až 2,5 větší, než průměr cibule!), aby měly dostatek slunce a vody. Tyto rostliny vyžadují dobře odvodněnou půdu a často potřebují pravidelné hnojení a prořezávání, aby udržely zdravý růst a vzhled. Nezapomeňte také, že mnoho okrasných cibulovin a hlíznatých rostlin vyžaduje vyjmutí cibulí a hlíz na zimu!

Cibuloviny
Info ikona

Co letos rozšířit v zahradě sortiment cibulovin? Inspirujte se v našem kvízu, jaké rostliny ještě nemáte.

Výsadba jarních cibulovin na jaře

Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují na podzim, ale můžete je vysadit i po zimě. Jen je třeba počítat s tím, že od výsadby do prvních květů může uplynout i deset týdnů. Záleží samozřejmě na druhu. Kromě pozdějšího kvetení je nevýhodou i mnohem kratší trvanlivost květů. Studenější jarní počasí jim svědčí mnohem víc než teplé letní.

Vysadit je možné i rychlené cibuloviny, které se na jaře prodávají v každém druhém květinářství. Uvědomte si však, že jsou primárně určené do interiéru. Chcete-li tedy rostliny do pokoje, máte vystaráno. Pokud je ale plánujete vysadit do zahrady, nevystavujte je pokojovým teplotám. Cibuloviny naopak pozvolna otužujte a vyberte pro ně místo dobře chráněné před studeným větrem. I pak sledujte vývoj počasí a v případě potřeby rostliny zakryjte chvojím nebo netkanou textilií.

Naše krásná zahrada

Předplatné Naší krásné zahrady