Do zahrady i do vázy
Cibuloviny a hlíznaté rostliny jsou velmi populární mezi zahradními architekty, zahradníky i floristy. Tyto rostliny mají krásné květy a jsou schopné vytvořit působivou krásu v jakékoliv zahradě nebo veřejném prostoru.
Mezi nejčastější okrasné cibuloviny patří narcisy,tulipány, krokusy a hyacinty. Tyto rostliny jsou běžně pěstovány v zahradách a jsou k dispozici v mnoha různých barvách a velikostech a jsou vynikající volbou, pokud chcete na své zahradě pěstovat i květiny k řezu.
Hlíznaté rostliny, jako jsou begonie, gladioly a jiřiny, jsou také velmi populární mezi zahradníky a květinovými designéry. Tyto rostliny mají velké barevné květy a vynikají v nádobách a květinových záhonech. Často jsou také používány jako řezané květiny.
Nezapomínejte dát cibule dostatečně hluboko!
Při pěstování okrasných cibulovin a hlíznatých rostlin je důležité dbát na to, aby byly cibule a hlízy zasazeny do správné hloubky (obecně platí pomůcka: hloubka výsadby je asi 2 až 2,5 větší, než průměr cibule!), aby měly dostatek slunce a vody. Tyto rostliny vyžadují dobře odvodněnou půdu a často potřebují pravidelné hnojení a prořezávání, aby udržely zdravý růst a vzhled. Nezapomeňte také, že mnoho okrasných cibulovin a hlíznatých rostlin vyžaduje vyjmutí cibulí a hlíz na zimu!
Na konci února máte poslední šanci vysázet své oblíbené cibuloviny, nečekejte ale příliš dlouho, jinak vám nevykvetou
Výsadba jarních cibulovin na jaře
Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují na podzim, ale můžete je vysadit i po zimě. Jen je třeba počítat s tím, že od výsadby do prvních květů může uplynout i deset týdnů. Záleží samozřejmě na druhu. Kromě pozdějšího kvetení je nevýhodou i mnohem kratší trvanlivost květů. Studenější jarní počasí jim svědčí mnohem víc než teplé letní.
Vysadit je možné i rychlené cibuloviny, které se na jaře prodávají v každém druhém květinářství. Uvědomte si však, že jsou primárně určené do interiéru. Chcete-li tedy rostliny do pokoje, máte vystaráno. Pokud je ale plánujete vysadit do zahrady, nevystavujte je pokojovým teplotám. Cibuloviny naopak pozvolna otužujte a vyberte pro ně místo dobře chráněné před studeným větrem. I pak sledujte vývoj počasí a v případě potřeby rostliny zakryjte chvojím nebo netkanou textilií.