Kočka uvítá zahradu se stromy, úkryty a aromatickými rostlinami

Kočky mají vlastní hlavu: to je známé. Je však pár drobností, kterými jim v zahradě můžete udělat radost... Tak proč to nezkusit? 

Dřeviny jako prolézačky a trávník pro lepší trávení

Šplhání a hru mají kočky v krvi. Stálezelené dřeviny a živé ploty slouží celoročně nejen jako pohledová clona a ochrana před větrem, ale také jako kočičí úkryt. Bohatě větvené dřeviny a vysoké stromy kočky využijí jako prolézačky, rozhledny nebo k broušení drápků

Trávník je pro kočky sice méně zajímavý, ale ani na ten nezapomeňte. Požírání trávy jim pomáhá při tvorbě vývržků

Aromatické rostliny, které kočky milují

Citlivý kočičí nos ocení i vonné rostliny. Mohou to být kvetoucí trvalky, jako levandule nebo fialy, či bylinky, jako šalvějmateřídouška. Asi nejoblíbenější „kočičí voničkou“ je šanta kočičí (Nepeta cataria). Počítejte ale s tím, že v okrasném záhonu může kočka způsobit chaos a tu a tam nějakou rostlinu uválet. 

Kočka ocení také rozmanitý podklad: dřevo, dlažba nebo zelený koberec z půdopokryvných rostlin se zahřívají různě rychle a najdou využití jako teplá nebo naopak příjemně chladná místa ke spočinutí. 

Kočky a ptačí krmítka, budky nebo pítka

Sametové tlapky však také působí problémy. Důvodem je zejména lovecký pud, kterému padne za oběť nejeden ptáček. Umístěte krmítka a hnízdní budky pro ptáky tak, aby na ně kočky nedosáhly. A zkuste na správné místo zasadit přírodní repelentroutou vonnou (Ruta graveolens), jejíž vůni kočky nemohou vystát. Také vrstva kůrového mulče by je měla udržet dál. Což platí i pro kávový lógr rozmístěný v záhonu. 

Jedovatým rostlinám se kočky vyhýbají

Pokud do vaší domácnosti patří i kočka, neškodí, když budete při volbě rostlin trochu opatrní. Velké starosti si ale naštěstí dělat nemusíte: zkušenost praví, že kočky jsou při výběru potravy obezřetné, a pokud jsou zvyklé pobývat venku, mají dostatečně vytrénované instinkty, aby věděly, co mohou a co ne.

Jedovatých rostlin je ale stejně lepší se vyvarovat, zvláště pokud jde o silně jedovaté druhy, jako oměj nebo durman. Nebezpečí pro domácí zvířata mohou představovat také některé z nejoblíbenějších zahradních rostlin, například oleandrbřečťan (listy i plody), ale i zimostráz, rododendron nebo begonie

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada