Pes na zahradě a nebezpečí, která tam něj číhají

Pes a zahradní technika

Nikdy nedovolte, aby se pes vyskytoval ve vaší blízkosti, když používáte sekačku. I odskakující kamínek pro něj znamená riziko. Smrtelné nebezpečí představuje strunová sekačka, nebezpečná ale může být i obyčejná kosa. 

To platí i pro ostatní zahradní techniku, například motorovou pilu nebo křovinořez. Až se s ní budete psu vyhýbat, můžete zranit nejen jeho, ale i sebe. Pozor na psa, zvláště malého, dejte i při sklizni ovoce, klácení ořechů a podobně.

Jedovaté rostliny a pes

I pes občas sežere nějakou tu zeleň. Snažte se proto množství jedovatých rostlin v zahradě omezit na minimum. Bohužel je takových rostlin hodně, a to i těch zvlášť pěkných, naštěstí mnohé psa svým pachem odpudí.

Příklady některých jedovatých rostlin: tis, rododendron, azalka, narcis, koniklec, lýkovec, břečťan, konvalinka, ocún, pryšec, jalovec chvojka, túje, ostrožka, plamének, zimostráz, náprstník, čimišník, lilie, tulipán a další.

Semena trav v očích psa

Zvláštní pozornost věnujte ozdobným travinám, jejich semenům a pluchám. Některá semena se totiž ve vlhku začnou otáčet a zavrtávat do půdy. Stejně ale reagují, pokud se dostanou například do spojivkového vaku psa. Navíc mají zpětné zoubky, takže se velice špatně a bolestivě z oka odstraňují. Rovněž ostny a trny některých rostlin mohou psu způsobit nepříjemné zranění.

Alergie psů na pyl

Známé jsou dokonce i alergie psů na pyl. V případě podezření proto neváhejte a vyhledejte veterináře.

Hmyzí bodnutí a klíšťata u psů

Za zmínku stojí i hmyzí bodnutí, nejčastěji od včely nebo vosy. Riziko snížíte například pravidelným sečením trávníku. Často se v něm totiž nachází jetel, jehož květy hmyz vyhledává. Hlídejte hlavně malá plemena psů, pro která může být větší počet žihadel smrtelný.

Srst a kůži psa pobíhajícího po zahradě kontrolujte i kvůli klíštěti. Pořiďte si pro něj sprej nebo jiný přípravek, který klíšťata odpuzuje.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada