Přípravu palivového dřeva nepodceňujte

Topení dřevem má hned několik předností. Dřevo se dobře a čistě skladuje (např. proti uhlí), lehce se s ním manipuluje a odpad po jeho ztopení je minimální. Dřevěný popel navíc využijete na zahradě.

Plot z větví, který poskytne úkryt mnoha živočichům

Mezi vlhkostí a výhřevností dřeva je nepřímá úměra 

Aby se ale topení dřevem vyplatilo, je potřeba snížit jeho vlhkost. Čerstvé totiž obsahuje 55–75 % vody a k topení je vhodné s vlhkostí pod 20 %. Při vyšší se totiž část energie při spalování spotřebuje na odpaření vody, čímž se výhřevnost dřeva snižuje.

Vlhké dřevo poznáte snadno podle nadměrné tvorby kouře a pevných částic, u krbových kamen i podle usazování sazí na prosklené části topeniště. Pozor, topná soustava zatížená spalováním vlhkého dřeva vyžaduje náročnější údržbu a má obvykle i kratší životnost.

Kdy stříhat živé ploty a jak při řezu postupovat

Jak zatopit minimem dřeva a vytvořit maximum tepla 

Aby fungovalo výše uvedené, je nezbytné dodržovat následující pravidla: 

  • Tvrdé dřevo potřebuje k proschnutí delší dobu než měkké. Zkrátit ji můžete naštípáním dřeva na potřebný rozměr ještě před uskladněním. Čím menší rozměr polen a špalíků připravíte, tím dříve požadované vlhkosti dosáhnete. 
  • Dřevo skladujte v suchu, izolované od zemní vlhkosti. Měl by k němu mít ale přístup proudící vzduch. Platí to zvláště pro čerstvé dřevo – cirkulace vzduchu urychlí snížení vlhkosti a zabrání tvorbě plísní. Pamatujete na ježky z polen zakryté stříškou? 
  • Na dřevo nespěchejte. Podle některých zdrojů potřebuje palivové dřevo ke snížení vlhkosti pod 20 % vysychat až dva roky!

Ponechte zahradě její mrtvé dřevo. Je plné života

Které dřevo si k topení vybrat 

Nejvhodnější je tvrdé dřevo – je výhřevné, hoří pomalu, dlouho a zbyde z něj jen trochu popela. Hodí se do kamen, krbu i kotle na dřevoplyn. Nejdostupnější je bukové nebo habrové, které navíc vyschne za jednu sezonu. Kvalitní je i dubové, to ale k řádnému vyschnutí potřebuje alespoň dva roky. 

Střední výhřevností se vyznačuje dřevo nebo kůra břízy, která se využívá se k rozhoření ohně. Alternativou je i dřevo z topolu, lípy, vrby nebo akátu. Nejnižší výhřevnost má měkké dřevo jehličnanů. Hoří rychle, zanáší komíny a zbyde po něm hodně popela. Pryskyřice ve dřevě navíc způsobuje vystřelování žhavých kousků.

Bydlet v maringotce? Ano, jde to

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada