Vánoční věnec ze sukulentů a mechu: vytvořte si sváteční dekoraci v přírodním stylu, která vás bude těšit i následující rok

Vhodnými rostlinami, které jsou nejen krásné na pohled, ale i odolné a zvládnou dlouhá období bez přísunu vody, jsou sukulenty. K výrobě věnce jsou ideální zejména netřesky (Sempervivum) a dužnatky (Echeveria). Kromě nich si připravte ještě drátěný korpus věnce, králičí pletivo, mech, vhodný je rašeliník, půdu, snítky rozmarýnu, šalvěje, barvínku, pěkné jsou i listy ostružin, pokud mají fialový nádech... Zapomenout nesmíme ani na floristický drát vhodné tloušťky, zahradnické nůžky, štípací kleště, provázek z přírodního materiálu a případné stuhy. Jak při výrobě věnce postupovat? 

Věnec z proutí a sukulentů
Info ikona

Jednoduchou alternativou může být i věnec ze stočeného proutí, do jehož mezer vsunete vlhký mech a dočasně vysadíte sukulenty.

Korpus věnce nejprve naplňte mechem

Základ věnce můžete postavit na prodávaném drátěném korpusu, který obalíte králičím pletivem, naplníte mechem a okraje pletiva k sobě stáhnete drátem. (Technická poznámka: mech si kupte, neodnášejte ho z lesa.) Použít můžete ale i samotné pletivo, na nějž mech v dostatečném množství navrstvíte, pletivo stočíte jako roládu, okraje opět zajistíte a naplněnou drátěnou „rouru“, vytvarujte do požadovaného tvaru věnce. 

Už předem si ujasněte, která strana věnce bude horní a pod vrchní vrstvu mechu nasypte i trochu půdy (mech na ní můžete uchytit drátěnými svorkami – floristický drát naštípejte na kratší kousky, které v polovině zalomte a používejte k upevňování různých materiálů a prvků věnce). 

Sukulenty vysaďte po celém obvodu věnce

Dužnatky a netřesky následně vysazujte do mechu (a půdy pod ním). Pomocí nůžek vytvořte v mechu otvor, dolní část rostliny s kořínky do ní zasuňte a půdu i mech k sukulentu přimáčkněte. Každou rostlinu můžete (ale nemusíte) pro jistotu z boku (pod listovou růžicí) uchytit k věnci i drátěnou svorku (rostliny nepropichujte!). 

Sukulenty by měly pokrýt většinu povrchu věnce, případné mezery můžete vyplnit listy ostružin, snítkami rozmarýnu, šalvěje, barvínku, které buď zasuňte do věnce dostatečně hluboko, nebo je zajistěte drátěnými svorkami. 

Věnec můžete položit na sváteční stůl, připevnit k němu podložky se svíčkami, nebo ho ozdobit stuhami, zavěsit do prostoru nebo na dveře. Záleží na vás. 

Po Vánocích věnec uskladněte v chladu 

Důležité je vědět, že sukulenty ve věnci potřebují světlo a aby se zbytečně nevytahovaly do délky a zachovaly si svůj tvar, potřebují během zimy nižší teploty (nad nulou – 5 až 10 st. C, ne pokojové). Věnec proto umístěte nejlépe na krytou verandu, chodbu apod. a do pokoje nebo na prostřený stůl ho přeneste až před Štědrým dnem. To samé platí pro povánoční období: věnec z tepla přesuňte na chladnější místo (bezmrazé) a rostliny během zimy mírně zavlažujte

Na jaře věnec vyneste na zahradu nebo balkon

Jelikož jsou listy a snítky dalších rostlin do věnce jen zasunuté, počítejte s tím, že za čas uschnou nebo vypadnou (můžete je sami odstranit). Vysazené sukulenty ve věnci ale dál porostou. Proto věnec na jaře, až nebudou hrozit mrazíky, vyneste ven, zavěste ho nebo položte na vhodné místo a sukulenty podle potřeby zavlažte. Netřesky i dužnatky mají rády slunce, na které je však zpočátku postupně přivykejte, aby je zbytečně nespálilo. Rostliny se samy za čas rozrostou a další rok může věnec opět použít.

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada