Množení pokojové begonie: nařízněte list a získejte z něj několik rostlin

Pokojové begonie mají sice nenápadné květy, ale žláznaté a často jakoby povoskované listy různých tvarů a barev je plně nahradí. Množit je můžete běžnými listovými řízky, které necháte zakořenit ve vodě, nebo pomocí naříznutých listů položených na povrch půdy. Tento způsob množení je snadný i efektivní: z jednoho listu totiž získáte hned několik rostlin. Jak postupovat?  

Odeberte listovou čepel a zespodu ji nařízněte

Vyberte si na begonii pěkný, zdravý a silný list a nůžkami ho odstřihněte. Otočte ho řapíkem vzhůru a nožem řapík odřízněte. Pak na několika místech příčně nařízněte silné střední žilky listu (ale pozor, neprořízněte je). Co zářez, to nová rostlina. Na jednom listu proveďte ale jen pár zářezů (záleží na velikosti listu). Chcete-li více nových rostlin, použijte více listů. 

Naříznutý list musí být v kontaktu s půdou

Připravenou misku vyplňte chudým množárenským substrátem, lehce jej upěchujte a opatrně zvlhčete vodou z rozprašovače. Naříznutý list begonie položte na substrát a přitiskněte ho. Abyste zlepšili kontakt listu s podkladem, zatěžkejte ho malými kamínky. 

Průhledným krytem zajistěte vlhké mikroklima

Nyní misku s listem (nebo listy) přikryjte průhledným víkem. Tak vznikne teplé vlhké mikroklima, které umožní vznik kořenů a malých dceřiných rostlinek v místech řezu. Ty pak vsaďte do samostatných květináčů. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada