Floristé mají jasno, jaké barvy ovládnou advent 2022: prim budou hrát tlumené přírodní barvy. Jedna barva ale zůstává. Inspirujte se v naší galerii

Jaká je historie adventu?

Počátky historie adventu lze nalézt již v polovině 5. století v Ravenně. Teprve v polovině 6. století se objevuje také v Římě. V obou případech byl advent chápán jako příprava na oslavy Narození Páně.

Západní církev slavila různý počet (4 až 6) adventních nedělí. Papež Řehoř Veliký stanovil čtyři adventní neděle. Přestože francký král Pipin III. stejně, jako jeho syn Karel Veliký, nařídili v celé říši dodržovat papežovo ustanovení, čtyři neděle se prosazovaly jen velmi zvolna. Zdá se, že teprve v 10. – 11. století se čtyřtýdenní advent ujal v celém galskofranckém prostoru.

Barvou adventu byla postní fialová barva mešních rouch. Proto, pokud lpíte na tradicích, zvolte právě tuto barvu.

Adventní věnec – víte, kolik má mít svíček a co znamenají?

Adventní věnec se čtyřmi svíčkami je tradičním symbolem adventu přibližně od 19. století. V Čechách se v historii používaly tři svíčky fialové (modré) a jedna růžová. Fialová (modrá) barva symbolizuje pokání, ztišení a čekání, růžová je pak barva radosti (zapaluje se třetí adventní neděli). V posledních letech se barvy svící řídí floristickými trendy, počet svíček ale zůstává.

Na první adventní neděli zapalujeme první svíčku, tzv. svíci proroků. Tato svíčka je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.

Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky.

Na třetí adventní neděli zapalujeme tzv. pastýřskou svíci, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz.

Na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední svíčku, tzv. andělskou, která představuje mír a pokoj. Čtvrtá adventní neděle může připadnout na Štědrý den.

Jaký adventní věnec připravit pro letošní rok 2022

Hitem letošních Vánoc a adventu jsou tlumené přírodní tóny, jako jsou olivová, eukalyptová, mátová, a smaragdová. Sváteční lesk dekoracím dodají zlatá, platinová nebo perlová. Neutrální barvou je pak bílá, která celé aranžmá rozjasní a sjednotí. Zároveň evokuje zimu a sníh.

Pokud jste spíše tradiční typ, můžete sáhnout po tónech fialové barvy nebo tradiční červené, která symbolizuje Kristovu krev. Načerpejte inspiraci v naší galerii a užijte si advent podle svých představ.

Zdroj: Wikipedie

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada