Vypadá nenápadně, ale jakmile začne růst, všichni se ptají, co to je: Seznamte se s pryšcem vroubeným
Jak vypadá a odkud pochází doplňková letnička pryšec vroubený
Zajímavou doplňkovou letničku pryšec vroubený (Euphorbia marginata) na zahradě jen tak nepřehlédnete. Naopak jakmile se někde objeví, okamžitě k sobě přitáhne vaši pozornost, a to si přitom jeho květů určitě ani nevšimnete. Jedná se o jednoletou bylinu, vysokou 30-50 cm s přímou, v horní polovině větvenou lodyhou. Šedozelené, přisedlé listy obvejčitého tvaru bývají až 7 cm dlouhé a vyrůstají na lodyze střídavě. Drobná, nenápadná květenství pryšce vroubeného, zvaná cyathia, se objevují od července po celé léto, ale o ně pěstitelům příliš nejde. Mnohem zajímavější jsou zákrovní listence, bohatě bílé panašované, které květenství zespoda lemují a zvýrazňují. Po opylení se na rostlině objevují kulovité, měkce chlupaté tobolky se semeny. Rostlina semena vystřeluje do svého okolí a pryšec vroubený se tak v dalších letech po záhonech šíří samovýsevem.
Pryšec vroubený pochází ze Severní Ameriky, ale jako dekorativní rostlina se pěstuje po celém světě. Snadno uniká ze zahrad a zplaňuje, a tak můžete tento druh pryšce potkat nejen ve volné přírodě Jižní Ameriky, ale dokonce i u nás. Zaznamenán byl ve Středočeském kraji v okolí Kolína i Sadské, ale i na jihu Moravy.
- Pryšec vroubený se pěstuje jako nepřehlédnutelná doplňková letnička v záhonech, ale jeho krása vynikne i v letních kyticích. Po odstřižení pryšce ze záhonu krátce podržte konec stonku nad plamenem zapalovače, aby rostlina přestala ronit bílé mléko.
Pozor na lepkavý bílý latex
Pryšec vroubený náleží do rodu pryšců (Euphorbia) z čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae), což jsou rostliny, které po zlomení nebo utržení roní bílý latex. Jedná se o lepkavou látku, která má za úkol odradit býložravce od spásání. Rostliny latexem také zacelují rány po poranění lodyh. Latex je nerozpustný ve vodě, proto se z potřísněných rukou špatně odstraňuje, je lepkavý a zanechává hnědé skvrny. Je vždy vhodné při manipulaci s pryšci používat rukavice. Látka může být i nebezpečná a u citlivých jedinců způsobit alergickou reakci. Přesto tuto doplňkovou letničku nezatracujte.
Jak a kdy vysévat semena pryšce vroubeného
- Semena této doplňkové letničky se mohou vysévat od března do dubna do výsevní misky doma za oknem nebo ve skleníku.
- Přímo na venkovní stanoviště lze semena vysévat od května do začátku července.
- Doporučuje se, semena před výsevem namočit asi na 2 hodiny do vody.
- Semena klíčí 2 týdny, nejlépe při teplotě 20-26 °C.
Jak pěstovat pryšec vroubený
- Tento druh pryšce se pěstuje na slunečném nebo polostinném stanovišti.
- Preferuje sušší půdu, dobře snáší i krátkodobé sucho.
- Půda by měla být lehčí a vápenitá.
Nevšední půvab doplňkové letničky pryšce vroubeného můžete obdivovat v naší fotogalerii.