Miniaturní skalka v květináči: skalničky a kameny si můžete užít i na balkoně

K vytvoření miniaturní skalky budete potřebovat široký a spíše nižší květináč nebo mísu s odtokovými otvory. Dále využijete keramzit, netkanou textilii, půdu, resp. substrát, rostliny, kameny a štěrk. Při výběru nádoby počítejte s tím, že čím menší bude, tím rychleji v ní bude půda vysychat. Zvláště bude-li z pálené hlíny, která sama nasává z půdy vlhkost. 

Skalničky v jedné nádobě musí mít stejné nároky

Podobné zamyšlení věnujte i volbě rostlin. Skalničky jsou sice většinou přizpůsobivé rostliny, které často rostou ve skalních spárách s minimem půdy, přesto berte ohled na požadavky jednotlivých druhů. V ideálním případě by měly být u všech vysazených rostlin totožné. Oblíbená je např. iberka vždyzelená (Iberis sempervirens ’Snow Surfer’), kosmatec (Delosperma cooperi), rozchodník skalní (Sedum reflexum ’Angelina’) nebo tařička (Aubrieta ’Royal Red’)

Půda použitá do miniaturní skalky by měla být prostá všech semen a kořínků. Lehký substrát si můžete připravit smícháním zeminy určené k výsevům (je bez živin) s trochou písku

Substrát v nádobě oddělte od keramzitu textilií 

Do nádoby nejprve nasypejte keramzit, který bude fungovat jako drenáž. Přes něj položte vodopropustnou netkanou textilii, která zabrání mísení půdy s kuličkami keramzitu, a pokryjte ji vrstvou připraveného substrátu. 

Nyní do nádoby rozmístěte skalničky a prostory mezi nimi vyplňte půdou. K rostlinám rozestavte kameny a zbývající povrch půdy pokryjte štěrkem. Rostliny zalijte, ale vždy dbejte na to, aby nádoba nestála ve vodě. Na zimu bude jistější miniaturní skalku přenést do světlé bezmrazé místnosti, aby venku nepromrzla.