Přestaňte snít o Provence: S těmito tipy si vytvoříte zahradu, ze které budou mít sousedé oči navrch hlavy

Provensálská zahrada pro milovníky vůně

Provensálská zahrada je o slunci, suchu, vůni bylinek a levandule, a především o relaxaci a jednoduché eleganci. Chcete-li si kousek jižní Francie přenést i k sobě domů, vybudujte si zahradu přesně v tomto duchu. Provence, to je romantický venkov, prodchnutý přírodním kouzlem vinic, rustikální architekturou a životní filosofií nenuceného šarmu a elegance. Francouzský venkov je hravý, ryze přírodní, poetický a klidný. 

Základ provensálské atmosféry

Výběr správných rostlin do provensálské zahrady je naprosto zásadní. Sázejte na druhy, které snášejí sucho a milují slunce. V první řadě je to levandulebez ní by Provence prostě nebyla to pravé. Různé druhy a odrůdy levandule, např. Lavandula angustifolia, která je ceněná pro svou intenzivní vůni a mrazuvzdornost, vytvoří ikonické fialové plochy a provoní celou zahradu. Je jedno, zda budete pěstovat pár keříčků nebo široké lány. Levandule prostě nemůže chybět.

Neobejdete se také bez rozmarýnu, tymiánu, šalvěje, oregana, saturejky a majoránky. Vysaďte je do záhonů, květináčů nebo vyvýšených záhonů, kde budou nejen krásně vypadat, ale i skvěle chutnat. Jejich vůně přivábí opylovače a odpudí některé škůdce.

Také budete v provensálské zahradě potřebovat olivovníky. Ať už jako solitérní stromy v květináčích, nebo menší keře, olivovníky dodají zahradě středomořský ráz. V chladnějších oblastech je pěstujte v přenosných nádobách, abyste je na zimu mohli schovat do interiéru nebo zimní zahrady.

Skalní růže čili cist krétský nebo šedavý (Cistus), oleandry, bugenvilie, netřesky, suchomilné trávy a sukulenty. U oleandrů dávejte pozor na to, že rostlina je prudce jedovatá. Bugenvilie jsou rostliny spíše do teplých oblastí, u nás je nutné je pěstovat v přenosných nádobách.

Pro barevné podtóny zahrady použijte růže, zejména popínavé nebo staré odrůdy s jednoduchými květy, plaménky, popínavé vistárie nebo modrou a bílou hortenzii.

Inspirace z Provence: Levandule v kuchyni, koupelně i jako účinný pomocník proti molům. Kde všude se vám bude hodit?

www.nkz.cz

Teplé a přírodní odstíny

Provensálská zahrada se drží zemitých a teplých barev, které odrážejí sluncem zalitou krajinu. Krémová, béžová, terakotová, okrová, písková či tlumená žlutá. A k tomu pastelová modrá, fialová nebo přímo levandulová, tlumená zelená jako olivovníky a občas i teplá rezavá. Vyhněte se křiklavým a sytým barvám.

Přírodní a rustikální materiály

V provensálské zahradě používejte materiály, které působí přirozeně a zestárle. Samozřejmostí by měly být přírodní materiály jako kámen, dřevo, ale také železo nebo litina.

  • Kámen: Využijte přírodní kámen na cesty, zídky, schody nebo jako okraje záhonů. Velmi dobře se v zahradě vyjímá světlý vápenec nebo pískovec.
  • Dřevo: Staré, patinované dřevo je ideální pro pergoly, lavičky, nábytek nebo dekorace.
  • Terakota: Velké terakotové květináče a nádoby různých tvarů a velikostí jsou neodmyslitelnou součástí provensálské zahrady. Použijte je na bylinky, citrusy nebo olivovníky. Vhodná je i keramika poškozená nebo rozbitá. Kromě terakotových květináčů můžete do zahrady umístit i dekorativní keramiku v zemitých barvách.
  • Kované železo: Kovové prvky, jako jsou mříže, lucerny, nábytek nebo branky, dodají zahradě elegantní rustikální vzhled. Nátěr by měl být ale popraskaný, s patinou.

Terakota: pálená hlína je znovu v módě

www.nkz.cz

Doplňky a dekorace

Zvuk tekoucí vody dodá provensálské zahradě klidnou a osvěžující atmosféru. Doplňky by měly podtrhovat rustikální a relaxační atmosféru.

Malé kamenné fontány nebo napajedla jsou typickým prvkem provensálských zahrad. Umístěte je do středu dvora nebo na klidné místo k posezení. Stará kamenná koryta mohou sloužit jako originální pítka pro ptáky nebo malá jezírka, ale také jako pěstební nádoby pro miniaturní skalničky nebo převislé rostliny.

Provence zahrada počítá také s nábytkem. Jednoduchý dřevěný nebo kovaný nábytek, pohodlné polštáře a deky. Ideální je ratanový nebo proutěný nábytek, velmi pěkně ale také vypadá zahradní nábytek z litiny, nesoucí opět stopy používání a času. Na nejrůznější místa na zahradě zavěste sušené levandulové svazky, do vázy nebo staré konve umístěte živé květiny. Zrezivělé konve, staré dřevěné žebříky, nebo dokonce staré zemědělské nástroje mohou sloužit jako dekorace. Použít se dají i dřevěné bedničky na ovoce, loukoťová kola, vozíky, staré kovové brány a podobně.

Pro večerní atmosféru nezapomeňte na lucerny a svíčky, které vytvoří útulné osvětlení. Vytvořte štěrkové cestičky, které se vinou zahradou. Můžete je olemovat kameny nebo nízkými bylinkami a právě lucernami.

Provensálskou zahradu rozčlení pergoly a zídky

Pergoly a treláže porostlé popínavými rostlinami, jako jsou vistárie, popínavé růže, plaménky a další poskytnou stín a vytvoří příjemné zákoutí. Suché kamenné zídky dodají zahradě autentický provensálský vzhled a mohou sloužit i jako opora pro záhony.

Nezapomeňte, že provensálská zahrada je také o vůních. Kombinace levandule, rozmarýnu, tymiánu a dalších bylinek vytvoří nezapomenutelnou aromatickou symfonii, která vás přenese přímo do Provence.

Inspirujte se v naší galerii a vytvořte si svou zahradu snů ve stylu Provence.

Galerie: Vytvořte si provensálskou zahradu snů
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada