Nejhezčí balkonové rostliny do stínu: tyhle krásky vám zajistí pravidelnou záplavu úžasných květů

Možná si mylně myslíte, že ve stínu vám na balkoně žádná rostlina růst nebude, natož aby ještě bohatě kvetla. Naštěstí je dnešní sortiment balkonových rostlin natolik rozmanitý, že i vy si můžete osázet své stinné balkony a užívat si toho pravého relaxu v záplavě květů.

Pravidelná záplava úžasných květů: lobelka nikdy nezklame

Lobelka drobná (Lobelia compacta) vytváří nízké keříky do maximální výšky 20 cm, ale velmi bohatě kvetoucí. Od května do října vás proto naprosto uchvátí svými květy, které jsou modré, růžové nebo bílé barvy.

Lobelka převislá(Lobelia richardii) je její větší sestra, která dle názvu převisá a to do délky zhruba 40 cm. Stejně jako lobelka drobná, kvete velmi bohatě a dlouze, a kromě již zmíněných barev může mít květy také fialové.

Begonia je velmi bohatý rod, který zahrnuje několik druhů. Ta, kterou můžete bez obav pěstovat ve stínu, se jmenuje begonie hlíznatá (Begonia tuberohybrida) a potěší vás obrovskými květy v barvě bílé, žluté, oranžové a červené. Vysoká je 40 cm a kvete od června do září. Budete-li pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, její dobu kvetení můžete prodloužit o několik týdnů. Navíc má begonie také velmi dekorativní listy.

Sutera patří mezi samočistící rostliny

Bacopa nebo také Sutera je převisle rostoucí balkonová rostlina, která má sice drobné, ale nápadné květy bílé, růžové nebo modrofialové barvy. Pokvete vám od června do září, a jelikož patří mezi samočistící, není nutno její odkvetlé květy odstraňovat.

Netýkavku chraňte před deštěm, jinak přijdete o květy

Netýkavka New Guinea nebo také balzamínka (Impatiens New Guinea) rovněž pokvete ve stínu a to od června do října. Kvete velmi bohatě s květy v bílé, růžové, červené i fialové barvy. Jediné, co může zkazit radost z květů netýkavky je déšť, takže pokud je to možné, najděte pro ni stanoviště chráněné před deštěm.

Čím více stínu, tím více květů: fuchsie vážně umí překvapit

Fuchsie neboli čílko je rostlina úžasná v tom, že čím hlubší stín jí poskytnete, tím více vám pokvete. Fuchsie můžete pěstovat dle libosti buď vzpřímené, převislé nebo zapěstované na kmínku. U fuchsií nezapomeňte, byť ji pěstujete ve stínu, na pravidelnou zálivku, nesnáší totiž přesušení. Na zimu přeneste fuchsie do bezmrazé místnosti a na jaře ji opět vyletněte na balkon.

Vyzkoušet musíte také mexické cigáro

Hlazenec nebo také kufea (Cuphea sp.) jsou nejen krásné letničky, ale také pokojové rostliny, zcela odolné, nenáročné a bohatě kvetoucí a to i v úplném stínu. Dle druhu mají květy buď trubkovité, výrazně červené, což je případ hlazence ohnivého (Cuphea ignea), kterému se také říká „mexické cigáro“ a druh s květy pětičetnými, barvy bílé, růžové nebo fialové je hlazenec růžový (Cuphea hyssopifolia).

Pokud chcete, aby se vašim balkonovým rostlinám dařilo co nejlépe, vysaďte je do speciálního substrátu pro balkonové rostliny, který je již upraven a poskytne jim potřebnou dávku živin ve správném poměru.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada