Jak se zaručeně zbavit slimáků: pořiďte si běžce, kteří jsou nejen užiteční, ale ještě vás pobaví

Indičtí běžci
Info ikona

Indičtí běžci milují vodu, ale netráví v ní příliš mnoho času, jako jiné kachny, mají totiž stále plné ruce práce se sháněním potravy po celé zahradě

Která kachna žere slimáky? Tyto vám zahradu rozhodně nezničí

Indičtí běžci jsou roztomilé kachničky, které se potulují po vaší zahradě a likvidují slimáky, ale i jinou havěť. Již mnoho pěstitelů vsadilo právě na chov těchto kachen a nikdo nelitoval. Bojíte se, že vám běžci zlikvidují celou, okrasnou zahradu? Tak v tom případě buďte v klidu, indičtí běžci se rozhodně nechovají jako běžné kachny, ty opravdu zahradu dokážou totálně zlikvidovat. Kachny tohoto plemene totiž váží kolem 2 kilogramů a po zahradě i v záhonech se dokážou pohybovat s neskutečnou lehkostí. A ačkoliv pro slimáky si zajdou až do záhonu, nikdy nic nezničí

Co indičtí běžci potřebují k životu: velký výběh ušetří potřebu krmení

Tyto kachničky potřebují být neustále v pohybu, takže vyžadují dostatečný výběh a pro jeden pár se doporučuje přibližně 700 m2travnaté plochy. Jelikož je to kachna, vyžaduje pro svůj život také vodu, jakákoliv vodní nádrž je dobrá, v nejhorším postačí i obyčejná plastová vanička. V případě vaničky je ale třeba vodu pravidelně měnit, protože ji dokážou rychle znečistit. Na rozdíl od běžných kachen ale běžci ve vodě neztrácí svůj drahocenný čas, jen se vykoupou a už zase běží prohledávat zahradu a hledat něco k snědku. Mají-li k dispozici velký výběh, v trávě si od jara do podzimu dokážou vždy něco najít, milují také čerstvě posekaný trávník. Za vegetace si tedy vystačí jen s přikrmováním.

Co žere indický běžec: nežijí jen ze slimáků

Indičtí běžci sezobnou vše možné a do jejich jídelníčku patří, naštěstí, také slimáci. Ale, to, že žerou slimáky a plzáky ještě neznamená, že by neměly dostávat běžnou potravu. Speciálně pro ně existuje vyvážená krmná směs s obsahem vitamínů a minerálů.

Jak se starat o indické běžce: ubytujte je v kachníku

Před nepřízní počasí, ale i na spaní, potřebují tyto kachničky kachník, kde budou mít sucho a čisto, a to je důležité hlavně v zimě. Mají-li dobré zázemí, tzn., že kachník je zateplený, fungují indičtí běžci i přes zimu a na sněhu, teploty však nesmí klesnou pod – 5 °C. Panují-li venku mrazy, je nutné jim umístit krmivo a vodu do kachníku, nejlépe formou pítka, aby nenacákaly všude kolem a pak by v kachníku měly mokro. Jako vhodná podestýlka se doporučují třeba hobliny nebo sláma a za mrazivých teplot je důležité, aby kachnám nezmrzly běháky, to by pro kachny mohlo mít fatální následky. Na noc je do kachníku vždy zavíráme, abychom je tak ochránili před případným napasením šelem jako je kuna, lasička, liška nebo také draví ptáci, kteří rádi krouží nad výběhy nejen kachen, ale i slepic.

Indičtí běžci jsou veselí parťáci

Indičtí běžci jsou společenští a vždy se chovají minimálně v páru, pokud byste je chovali samostatně, bylo by ji smutno a nebyla by s nimi taková legrace. Dokážou si zvyknout na váš hlas a jakmile vás na zahradě spatří, a vy promluvíte, už k vám chvátají a povídají. Jejich chovatelé je přirovnávají k veselým tučňákům, kteří pobaví nejen vás, ale i každou vaši návštěvu. Zkrátka, máte-li na zahradě místo a trápí vás každý rokem slimáci, pořiďte si indické běžce, nebudete litovat.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada