Proč rajčata praskají a co dělat s poškozenými plody

Předem je třeba říci, že za praskáním plodů vězí fyziologická porucha, která je způsobena vnějšími podmínkami. Znamená to, že za praskliny nemůže žádný škůdce ani rostlinná choroba. Jako nejčastější důvod praskání rajčat se uvádí nerovnoměrná (nepravidelná a různě vydatná) dodávka vody. Často však souvisí i s nedostatkem draslíku (ovlivňuje vyzrávání pletiv). S podobným jevem se můžete setkat u mrkve nebo kedlubny.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Praskání rajčat a nepravidelná závlaha

Nerovnoměrný příjem vody vyvolává praskání rajčat zejména u rostlin pěstovaných venku (a zejména v nádobách). Příkladem mohou být silné deště následující po období relativního sucha. Rostliny nedokážou pojmout nečekaný nadbytek vody a jejich pletiva za čas prasknou. U rajčat nastává nejčastěji praskání plodů. 

Samotné prasknutí kvalitu rajčete nijak neovlivní, snad jen esteticky. Je však nutné prasklé plody včas sklidit a co nejdříve zkonzumovat (nebo zpracovat). V opačném případě totiž dochází k infekci plodů různými mikroorganismy, které vyvolávají plísně nebo hniloby. Infikovaná rajčata už nejezte a zkompostujte je. 

Zajímavé je, že pokud dojde k prasknutí mladého, ještě nedozrálého rajčete, rostlina často zvládne prasklinu zacelit. Zralá a přezrálá prasklá rajčata ale začnou rychle měknout a podléhat zkáze. 

Sklizeň ovoce: jak poznat nejvhodnější termín

Jak praskání rajčat zabránit

Jelikož jde o abiotickou poruchu (neživého původu, vyvolanou prostředím – vláhou, osluněním, výživou...), můžete podíl popraskaných rajčat snížit jen nepřímo. Jako prevence se často uvádí výběr odolných odrůd. Z praxe je ale zřejmé, že ani jim se praskání plodů nevyhýbá. Prokázaný je ovšem větší výskyt popraskaných rajčat u výnosných F1 hybridů

Prevencí je samozřejmě také pravidelná závlaha reagující na konkrétní počasí v dané lokalitě. Závlahu lze samozřejmě mnohem lépe regulovat ve skleníku než na venkovním záhonu, i v něm ale k praskání rajčat dochází. Často proto bývají jako důvod zmiňovány i přílišné výkyvy teplot, kterým musejí rostlinná pletiva čelit zvláště koncem léta a začátkem podzimu (odpoledne 26 °C a následující ráno 6 °C – důležité je větrání ve skleníku), nebo přehnojení dusíkem

Určitou ochranou před praskáním rajčat může být i mulčování půdy. Mulč brání odparu vody z půdy, a zmírňuje tak její nedostatek v období sucha.

Biouhel: co to je, jak ho vyrobit a používat v zahradě

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada