Co s nedozrálými rajčaty

Nejzazším termínem pro sklizeň rajčat jsou první mrazíky. Plody přešlé mrazem už nesklízejte a rostliny likvidujte. Lepší je však ještě před mrazíky všechna rajčata sklidit, byť zelená, a zdravá nepoškozená se stopkou zkuste nechat doma v teple dojít. Možností je i dozrávání plodů přímo na rostlinách zavěšených na půdě kořeny vzhůru.

Lilkovité rostliny: zdraví prospěšné i škodlivé

Skladování nedozrálých rajčat

Utržené plody už nepotřebují světlo, skladujte je ale na dostatečně vzdušném místě a v jedné vrstvě. Další podmínkou je pravidelná kontrola plodů, protože některá rajčata se mohou začít kazit a je potřeba je kvůli šíření nákazy odstranit. Infekci ostatních plodů může zpomalit i vložení každého plodu do kousku pečicího papíru nebo uložení rajčat do papírového plata od vajíček – jednotlivá rajčata pak nejsou v přímém kontaktu. 

Dozrávání rajčat pomůže blízkost zralých jablek – etylen uvolňovaný z jablek urychluje zrání jiných plodů. Teplota v místnosti s rajčaty může být pokojová, čím bude ale vyšší, tím dříve se začnou plody kazit. Určitě by neměla klesnout pod 10 °C.

Jak usušit rajčata a naložit je do oleje

Zavěšení celých rostlin s plody

Nedozrálé plody ale není nutné z rostlin trhat, dojít mohou i na odstřižených výhonech nebo celých rostlinách zavěšených ve vzdušné místnosti. Uváděná je třeba zateplená půda s teplotou opět nad 10 °C. Předností tohoto postupu je větší trvanlivost plodů.

Podívejte se, jak se žije v kontejneru

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada