Nejplodnější a nejchutnější odrůdy rajčat, kterým se u nás letos obzvlášť dařilo: Zapište si je na příští sezónu

Nejlepší rajčata roku 2023

Je jasné, že následující výčet stojí trochu “na vodě” a každý zahrádkář určitě najde minimálně několik dalších odrůd, které by ty naše měly nahradit. Proto považujeme za férové dopředu upozornit na to, že toto není žádný objektivní výzkum zakládající se na rozborech několika tisíc kousků, ale seznam vychází z dlouhodobého pozorování našich vlastních zahrad. 

Stupické rané rajče

Kulatá červená odrůda, jejíž plody jsou skvělé ke konzumaci zasyrova i k tepelné úpravě nebo sušení. Rajčata mají tak akorát dužiny a dalo by se říci, že je to taková klasika. Jak už název napovídá, jedná se o ranou odrůdu, takže se sklízí mezi prvními. A to je v letech, kdy zaútočí brzy plíseň docela užitečné.

 

Rajče Red cherry

Tato rajčátka si zamilujete. Na první pohled zaujmou extra bohatými a dlouhými vijany se spoustou drobných plodů o průměru 2 - 3 cm. Nepatří tedy mezi ty nejmenší, dobře se sklízejí i servírují. Chuťově patří mezi sladší rajčata, takže vám je bude líto tepelně zpracovávat, ale i to je samozřejmě možné. Snad jedinou nevýhodou obřích vijanů je, že nemůžete sklízet celé větvičky, protože plody na nich dozrávají postupně.

Rajče Primabella

Zástupce sladších červených kulaťoučkých rajčátek, která jsou tak akorát velká. Plody mívají kolem 4 cm a vejdou se tak tak do pusy, takže se dají pohodlně jíst i na cestách (už jste určitě zažili nehodu, když kousnete do velkého rajčete a půlka vystříkne na tričko…). Primabella patří mezi odrůdy odolnější plísni bramborové, ale nečekejte zázraky, nejde o hybrid, který by plísni dlouho odolával v nepříznivém počasí.

 

Rajče Gold krone

Konečně zástupce žlutých rajčat. Plody jsou spíš menší, ale o něco větší než bývají cherry rajčátka. Mají kapku tvrdší slupku, která překvapivě nijak nevadí při jídle a vyváží ji úžasná sladká chuť. I Gold krone dokáže relativně dlouho odolávat plísni a patří spíš mezi ranější odrůdy.

Rajče Venus

Zatímco předchozí rajčata patří do kategorie tyčkových a pěstovat byste je měli ideálně na záhonech nebo velkoobjemových nádobách, Venus je jejich pravý opak. Balkonová zakrslá keříčková odrůda zvládne i větší truhlík (ideální bude samozavlažovací květináč o objemu alespoň 15 litrů) a ač velmi kompaktní a dekorativní, odmění vás několika kilogramy drobných pevných žlutých rajčátek, která patří k těm nejsladším. 

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada