Video a praktický návod na výsev semínek. Letos to zvládnete levou zadní, i kdyby to bylo poprvé v životě

Názorný návod jsme vám natočili i do videa, dál se dočtete další podrobnosti:

Zvolte správný substrát

Pro výsevy nepoužívejte zahradní zeminu nebo kompost. Obojí je příliš těžké a semínka ocení lehčí materiál. Tím je výsevní nebo univerzální substrát. S hnojivy si v tuto chvíli nemusíte lámat hlavu, většina substrátů totiž obsahuje hnojivo na první týdny po výsevu. Přihnojením byste napáchali víc škody než užitku, nejspíš byste mladé sazeničky přehnojili a zahubili.

Do čeho vysévat

K výsevu se hodí ideálně koupené sadbovače z plastu, rašeliny nebo kartonu. První varianta vám určitě vydrží minimálně na dvě, tři sezóny, rašelinové a kartonové sadbovače zase mají tu výhodu, že sazenici můžete i se sadbovačem rovnou přesadit do záhonu.

 

Jak hluboko semínka vysévat

Toto se může zdát jako alchymie, ale stačí se řídit velikostí semínek a informacemi na sáčku se semínky. Platí jednoduché pravidlo: čím větší semínka vyséváte, tím hlouběji by měla přijít. Takže papriky přijdou cca půl centimetru pod zem, minisemínka celeru jen lehce poprašte substrátem.

Nezapomeňte si zapsat, co jste kam zaseli

Nejčastější chybou začátečníků je to, že si semínka nepopíšou. Jestli si myslíte, že si budete pamatovat, který druh zeleniny kde máte, jste na velkém omylu. Nezapomeňte si proto označit každé políčko nebo řádek sadbovače, ideálně číslem a do zápisníku si pak zapište, co se pod tímto číslem skrývá. Nejlépe uděláte, když k odrůdě napíšete i datum výsevu a značku semínek. Je to skvělé pro zpětnou vazbu - na konci sezony pak budete moci zhodnotit, zda chcete danou odrůdu pěstovat i za rok. A vlastní zkušenost je v tomto ohledu k nezaplacení.

 

Správná zálivka

Než semínka vykouknou nad zem, až na výjimky nepotřebují světlo. Zato potřebují většinou dost tepla a vody. Pokud máte dobře zaizolovaná okna, můžete je nechat odpočívat na okenním parapetu a dopřávejte jim každodenní zálivku. Zpočátku se vyplatí rosit rozprašovačem, aby se drobná semínka větším množstvím vody nevyplavila, dvakrát denně. Jakmile se objeví první klíčky nad zemí, můžete vzít do ruky konvičku a vždy, jakmile vrchní vrstva substrátu vyschne, zalít.

Ve chvíli, kdy sazeničky poporostou, přestěhujte je na chladnější, ale co nejsvětlejší místo v bytě. Teplotou kolem 15 - 18 °C nic nezkazíte a sazenice nebudou mít tendenci “táhnout” se za světlem.

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada