Jak se snadno zbavit mechu ve spárách dlažby: účinné prostředky máte každý z vás doma

Proč nemáme mech na zahradě rádi

Možná si říkáte, jak může být, tak drobná rostlinka jako je mech nebezpečná? Budete se divit, ale může, záleží samozřejmě na tom, kde roste. Pokud máte mech v trávníku, je to problém samozřejmě větší, protože trávníku nedovolí přijímat vodu ani živiny a doslova ho dusí. Mechu v trávníku se naštěstí už dokážeme zbavit buď vertikutací, úpravou pH půdy nebo použitím různých přípravků. Máme-li mech ve spárách mezi dlaždicemi nebo zámkovou dlažbou, nemusí to sice znamenat až tak velký problém, ale i tak doporučujme se mechu zbavit. Jednak to po estetické stránce nevypadá úplně dobře, a jednak necháme-li ho přerůst přes dlažbu, může být za vlhka velmi kluzký a můžete po něm uklouznout. Takže, jak na něj?

Jak se zbavit mechu v dlažbě

Jestliže se zdráháte použít na mech ve spárách dalžby chemikálie, máte i jiné možnosti. Jednou z nich je tlakový čistič neboli vapka, kdy pomocí silného proudu vodu spáry vyčistíte. Druhou možností, která je sice trochu pracnější, ale účinnější, je speciální škrabka, která je vytvarovaná tak, aby se dostala do každé skulinky.

Jak se zbavit mechu bez chemie: skočte si pro něj do kuchyně

Každá dobrá hospodyňka, která se snaží vyleštit koupelnu či dřez, nedá dopustit na obyčejný ocet. Ten dokonale pomůže při běžném domácím úklidu a ruku na srdce, neznám lepšího pomocníka na boj s vodním kamenem. A právě ocet vám pomůže proti mechu, stačí ho jen naředit s vodou v poměru 2:1 a pomocí rozprašovače tento roztok na mech nastříkat. Ocet je trochu žíravina a moc se nekamarádí s jinými rostlinami, takže pro jeho aplikaci, byť v požadované koncentraci, si vyberte den, kdy nebude foukat vítr a bude slunečno. Právě sluníčko v kombinaci s octovým roztokem vykoná zázraky. Možná bude třeba dle míry zasažení spár mechem toto ošetření aplikovat ještě jednou, nicméně výsledek určitě bude stát za to.

Kromě octa pomůže i další běžná surovina

Pokud nemáte doma ocet a potřebujete nějak vyřešit problém s mechem ve spárách, druhým pomocníkem je jedlá soda. Právě jedlá soda je dokonalým pomocníkem v domácnosti i na zahradě, obzvláště pokud se potřebujete zbavit mravenců. Ve spojení s moučkovým cukrem je sice drastikou metodou jejich likvidace, ale někdy zkrátka to jinak nejde. Každopádně, zhruba 30 gramů jedlé sody rozmícháte v 1 litru vody a opět pomocí postřikovače aplikujete na mech. Zdá se vám, že tato směs nezabírá? V tom případě zkuste ještě silnější kalibr a to takový, že jedlou sodu smícháte ještě s octem a trochou jaru na nádobí. Tento postřik vyrobíte ze dvou lžic sody, 250 m octa a pár kapek prostředku na nádobí, ten je zde také pro to, aby směs octa a sody na mechu dobře ulpěla. Pořádně zamícháte a aplikujete stejně, jako předchozí pomocí postřikovače.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada