Klíšťata jsou v plné síle: nezapomeňte se včas proti těmto upírům bránit, pomůže vám třeba hřebíček

Kdo by ho neznal, s klíštětem se setkal za svůj život určitě každý z nás a většinou i častěji, než by si přál. Klíště obecné je vlastně roztoč, který se živí sáním krve zvířat a lidí a je přenašečem nebezpečné infekční choroby jako je lymská borelióza a klíšťová ensefalitida. Dnes již dávno neplatí, že se s klíštětem setkáme pouze ve vysoké trávě či na stromech, jsou totiž na všech rostlinách, a to nejen do výšky 1 metru, ale i na nějaké „piditravičce“, kde klíště číhá na svoji oběť, pak už se stačí jen zachytit na srst zvířete či na náš oděv, přiblížit se k pokožce, zakousnout se a spokojeně sát.

Klíště vydrží bez jídla velmi dlouho

Odbornici tvrdí, že klíště dokáže hladovět až jeden rok, někdy i déle, zkrátka jen číhá na svoji příležitost. Jakmile se přisaje, může sát i velmi dlouho a to až 14 dnů, takže z toho důvodu je velmi důležité se vždy, jakmile se vrátíte ze zahrady či z procházky v parku, pořádně prohlédnout. Už z toho důvodu je vhodné, nosit do přírody světlé oblečení, hlavně kalhoty, kde klíště snáze objevíte.

Kdy začíná klíšťová sezóna 

Běžně se první generace klíšťat objevuje až koncem dubna, ale vzhledem k nezvykle teplému počasí, které teď venku panuje, klíšťata již dávno úřadují. Poznáte to hlavně díky svým domácím mazlíčkům, především kočkám, které pokud je nebudete ošetřovat vhodnými přípravky vám každou chvíli tohoto nepříjemného roztoče přinesou na srsti či rovnou na své kůži zakousnutého.

Co odpuzuje klíšťata

Ještě před tím, než se rozběhnete zakoupit nějaký přípravek proti klíšťatům, vyzkoušejte osvědčené rady. Tou první je vysadit rostliny, které svojí vůní klíšťata odpuzují. Do této skupiny pro nás oblíbených rostlin patří chryzantémy, levandule, rozmarýn nebo tymián. Velmi důležité je také pravidelné sečení trávníku, především tehdy, máte-li na zahradě volně se pohybujícího domácího mazlíčka.

 

Co pomaha proti klíšťatům: v dubnu aplikujte speciální přípravek

Abyste vyhubili všechna stádia klíšťat je třeba provést aplikaci přípravku včas a správně. Pro dosažení maximálního efektu ošetřete plochu dvakrát, a to ve směrech na sebe kolmých. Další postřik zopakujte v září, kdy se rodí druhá generace klíšťat. V září však již dejte pozor, abyste přípravkem nepotřísnili nějaké plodiny určené k užitku nebo krmivo používané pro zvířata. Mezi časté přípravky patří například biocid ATAK PYR Granulát Chrysanthemum, kde je obsažen extrakt z květů kopretiny starčkolisté, přípravek je zcela neškodný k životnímu prostředí a likviduje pouze klíšťata.

Ušetřete a vyrobte si repelent z hřebíčku

Pokud vám ještě z Vánoc zbyl hřebíček, určitě ho využijte na přípravu domácího repelentu. Vůni hřebíčku totiž klíšťata ani komáři nesnáší. Pokud se vám do tvorby repelentu nechce, lze ho i běžně zakoupit. Pak už si jen hřebíčkový „parfém“ aplikujete na kůži či oděv vždy, budete-li mířit ven na zahradu či procházku, jen pokud zmoknete, budete ho muset aplikovat znovu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada