Ocet jako zabiják škůdců a plevelů: ne všechno, co se doporučuje, je pro zahradu dobré

Mnoho lidí ve snaze být ekologičtí používá na zahradě různé domácí přípravky. Přitom si ale neuvědomují, že škodlivou „chemii“ jen vyměnili za jinou chemii. Konkrétně ocet neboli kyselina octová se podle mnohých používá k hubení plevele už dlouhá léta. Jako prostředek k hubení škůdců je však zcela nevhodný. 

S octem na škůdce a choroby nechoďte

Vycházíme-li z předpokladu, že ocet funguje jako herbicid (prostředek k ničení plevele), a on tak za určitých podmínek opravdu funguje, proč by měl hubit plevel a napadenou nebo nemocnou rostlinu ne? Zafunguje stejně – spálí ji. Možná, že to chudák rostlina i překoná, zvlášť, když ocet naředíte vodu, ale od houbové choroby nebo savého škůdce jí to nepomůže. 

Vy si ale zaděláte na další problém, protože ocet, který dopadl při postřiku na zem nebo na ni byl smyt dešťovou vodou, dočasně okyselí půdu. Nepřímo tak rostlinám zabráníte v příjmu některých živin, a naopak umožníte příjem jiných, často nežádoucích látek. 

A co ocet jako herbicid? Je ekologický?

Ano, ocet může fungovat jeho herbicid, ovšem jako totální (zničí vše, na co dopadne) a jen za koncentrace kolem, resp. alespoň 20 %. Běžně prodávané kuchyňské octy jsou tedy v boji proti plevelům spíše neúčinné. Potíž s okyselením půdy navíc zůstává. 

Bezproblémový není ocet ani při použití na plevel vyrůstající ve spárách u betonových ploch nebo mezi dlaždicemi, kde přispívá k destrukci těchto materiálů. Takže ocet sice může fungovat jako přírodní herbicid, ale má i svá „ale“. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada