Nádherný balkon jako ze Středomoří: vyberte správné rostliny a dopřejte jim vše, co potřebují. Důležitá je nejen volba vhodné nádoby

Představte si, že se každé ráno probouzíte s vůní levandule a pohledem na rozkvetlou terasu. V tu chvíli si uvědomíte, že nejste v žádném čtyřhvězdičkovém hotelu někde v Řecku ani Španělsku, ale doma, na svém balkonu. Co všechno tedy musíte dodržet, abyste takový pocit zažívali?

1. Výběr nádoby a substrátu

Ideální nádoby jsou z terakoty, které dobře propouští vzduch a vodu a připomínají středomořský styl. Na trhu jsou však i zdařilé imitace z plastu, jejichž výhodou je nižší hmotnost, což oceníte hlavně při manipulaci. Velikost nádoby by měla odpovídat velikosti rostliny, přičemž větší rostliny vyžadují dostatek prostoru pro kořeny a pro ně se hodí spíše vyšší nádoby. Důležité jsou dostatečné drenážní otvory pro odtok přebytečné vody, někdy je musíte udělat sami, takže se vždy podívejte na dno nádoby, zda tam jsou či nikoliv.

Základem pěstování každé rostliny je substrát, který musí být propustný. Bývá to většinou směs písku, perlitu a kvalitního kompostu. Nejjednodušší je zakoupit již připravený substrát pro levandule a středomořské rostliny, kde jsou všechny složky ve správném poměru.

2. Zálivka a hnojení

Středomořské rostliny obecně vyžadují méně vody, protože jsou přirozeně odolné vůči suchu. Zalévejte je pravidelně, ale s mírou tak, aby půda mezi zálivkami stačila vyschnout. Neustále vlhký substrát není pro tyto rostliny žádoucí. Pokud ale panují extrémní letní teploty, frekvenci zálivky samozřejmě upravte dle potřeby.

Co se týče hnojení, přihnojovat můžete, ale méně a aplikujte hlavně hnojiva s nižším obsahem dusíku, aby se podpořila tvorba květů a nedocházelo pouze k narůstání zelené hmoty. Pro tyto rostliny opět zakoupíte speciální hnojiva, která jim dopřejí vše potřebné.

3. Péče o rostliny

Péče o středomořské rostliny spočívá v řezu a ochraně proti chorobám a škůdcům. Řez se provádí pravidelně a díky němu si rostliny udrží pravidelný tvar, jsou zdravé a silné a podpoříme tím také kvetení. Odstraňujeme především suché nebo poškozené části rostlin a odkvetlé květy.

Středomořské rostliny bývají poměrně dost odolné vůči chorobám a škůdcům, ale ani jim se nějaké to onemocnění nevyhýbá. Pravidelně tedy rostliny kontrolujte a to zejména, tehdy, pokud přezimovaly někde v interiéru, kdy bývají oslabené a více náchylné k napadení.

4. Přezimování

Velkou otázkou vždy zůstává to, jak středomořské rostliny správně zazimovat. Většina těchto rostlin vyžaduje ochranu před mrazem, takže před prvními mrazy rostliny přemístíme do nevytápěné místnosti, která může být i tmavší. Platí zde úměra, že čím méně světla, tím nižší teplota. Venku lze přezimovat tuzemské druhy bylinek jako je levandule a v nejteplejších oblastech i rozmarýn. I ty ale v případě silných mrazů přikryjte chvojím nebo bílou netkanou textilií.

Tyto rostliny navodí tu správnou prázdninovou atmosféru

Pokud přemýšlíte, jaké rostliny zakoupit, abyste docílili toho blaženého pocitu jako na dovolené, nikdy nic nepokazíte těmito druhy.

Rostliny, které přezimují venku:

levandule a bylinky jako je oregano, šalvěj, tymián, mateřídouška a saturejka.

Rostliny, které musíte přenést do interiéru:

z bylinek je to rozmarýn, bobkový list, lipie a smil italský, dále libora (Lantana), eukalypt, mandevila, oleandr a olivovník.

 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada