Pečlivá příprava pozemku pro výsev trávníku se vyplatí: nedělejte zásadní chyby, jinak zbytečně utratíte spoustu peněz

Jak na výsev trávníku

Ještě před tím, než se pustíte do výsevu, musíte si zakoupit travní osivo, a i zde můžete utratit hříšné peníze za něco, co ani nevyklíčí. U travního osiva je potíž v tom, že velmi rychle ztrácí klíčivost a z toho důvodu je důležité, zakoupit si osivo z loňského roku, ne třeba z roku 2021. Prodejci vás nalákají na výhodné ceny za travní osivo, ale často je to z toho důvodu, že se jen chtějí zbavit starých zásob, a ještě něco utržit. Z toho důvodu se vždy podívejte na zadní stranu pytlíku s osivem, kdy bylo sklizeno a travní osivo nakupujte vždy od zkušených a ověřených firem, například firma Aros je spolehlivá. Pokud si na toto nedáte pozor a bezmyšlenkovitě se poženete za nízkou cenou, ve finále vám vzejde pouze 40 % osiva a vy pak stejně budete muset dokupovat další.

Jak připravit půdu na trávník: kvalitu zeminy ověřte osobně

Velmi důležitou částí, bez které by nikdy nevyrostl žádný kvalitní trávník, je příprava pozemku. S tou si dejte obzvlášť záležet a hlavně vy, co bydlíte někde v blízkosti pole. První, co musíte udělat před výsevem trávníku, je dokonale odplevelit pozemek. Zde se většinou nevyhnete totálním herbicidům jako je Roundup nebo Glyfo Klasik. Pozemek musíte nejprve srovnat, většinou se to provádí nějakou menší mechanizací, pak musíte navést novou tříděnou zeminu, a to ve výšce kolem 10 cm. Než si objednáte několik tun nové zeminy, nejprve se na ni jeďte do deponie podívat a promněte si ji mezi prsty. Měla by být černá, kyprá a voňavá. Někteří prodejci zeminy prodávají nekvalitní zeminu, kterou někde po stavbě sebrali, trochu pročistili a nyní se jí snaží zpeněžit. Dejte si tedy pozor na to, co kupujete. Než dovezete novou zeminu, z pozemku odstraňte veškeré větší kameny, které by bránily vzcházení osiva, drobné kamínky nevadí.

Samotný výsev už je pomyslnou třešničkou na dortu

Máte-li připraven pozemek, navezenou kvalitní zeminu a nakoupené osivo, je čas vyset. Tím nejlepším obdobím bývá duben, protože už bývá teplo, teploty jsou stabilnější i přes noc a často prší, což je samozřejmě ve váš prospěch. Teď v březnu tedy pouze připravte pozemek, nakupte osivo a samotný výsev ponechte až na duben. Důležité je, aby po dobu vzcházení osiva, tj. takové 3 týdny, bylo alespoň 10 °C, nejlépe i přes noc. Jakmile osivo vysejete, musíte ho lehce zapravit hráběmi, uválcovat a dobře zalít. Zde se velmi vyplatí automatická závlaha. Osivo nikdy nenechte zaschnout a na půdě se nesmí vytvořit škraloup, jakmile se tak stane, valná většina osiva nevzejde.

Jak lze tedy při výsevu ušetřit peníze?

Jak jsme si v úvodu řekli, pokud dodržíte pečlivou přípravu pozemku před samotným výsevem, ušetříte peníze. Jednak tím, že zakoupíte čerstvé a kvalitní osivo od spolehlivých firem a jednak tím, že pečlivě zbavíte pozemek plevele. Díky tomu nebudete muset utrácet peníze za selektivní herbicidy, které musíte použít v případě, že jste odplevelení pozemku podcenili. Plevel totiž nedovolí trávníku růst, odebírá mu vodu a živiny, až trávník nakonec odumře.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada