Jak na dokonalý trávník: zbavte se plsti, mechu a při sečení dodržte jednoduché pravidlo

Dokonalý trávník nejsou jen hnojiva, ale také půda, závlaha, sečení a další údržba, která se liší v závislosti na ročním období.

1. krok – Vertikutace neboli provzdušnění

O vertikutaci jste určitě slyšeli, důležité je ale její správné načasování. Jde o to, zbavit trávník odumřelé travní plsti, díky které se trávník dusí, neodnožuje a jeho kondice se dále zhoršuje. Vaším úkolem je ke kořenům dostat vzduch a toho docílíte právě vertikutací. Máte dvě možnosti, buď použijete mechanické vertikutátory nebo, a to každý neví, je možno aplikovat tzv. Likvidátor travní plsti vyrobený z čistě přírodních surovin. Tento přípravek na trávník jen rozhodíte, zavlažíte a udržujete stále vlhký.

Místo vertikutace lze použít přírodní bakterie

O vše ostatní se už postarají přírodní bakterie obsažené v přípravku. Urychlí rozkladný proces stařiny a dodají mu humusové látky z rozložených zbytků trav. Přípravek šetří životní prostředí a neškodí ani vašim domácím mazlíčkům.

2. krok - Mechy

Mech v trávníku značí, že pH půdy je kyselé nebo je trávník ve stínu. Jestliže nebudete mech v trávníku řešit, často ho mech zcela vytlačí a trávník odumře.  K jeho likvidaci použijte přípravek Mech Stop, kdy po jeho aplikaci mech zčerná a dojde k jeho úplnému odumření. Zbytky mechu vyhrabejte a trávník tak bude moci opět volně dýchat.

 

3. krok - Oprava poškozených míst

Holá místa v trávníku je noční můra pro každého pěstitele, zde doporučuji použít tzv. Trávníkovou náplast, což je směs kokosové rašeliny, rychle klíčícího osiva, Hydrogelu a hnojiva. Jednoduše aplikujete na holé místo, zalijete a udržujete stále vlhké. Do dvou až tří týdnů vám v těchto místech naroste nový trávník.

4. krok - Hnojení

Samotné hnojení je nutné nejen pro růst trávníku, jeho zabarvení, odolnost vůči sešlapávání, přezimování, vývin kořenů, ale také pro schopnost ubránit se plevelům a mechům. Mezi hnojivy vybírejte taková, která působí dlouhodobě a mají vysoký obsah živin.

 

5. krok - Sečení

Pro někoho práce příjemná, pro druhého otrava. Ale pro zdravý trávník je pravidelné sečení nutnost. Ideální je sekat jednou za týden a výška trávníku by měla být kolem 3 cm. Jakmile budete sekat níže, způsobíte trávníku stres, ten bude žloutnout a zasychat. V horkých dnech však četnost sečí musíte upravit a sekat méně často, jinak o trávník můžete přijít úplně.

 

6. krok - Likvidace plevele

Proti invazi plevelů je možné bojovat pouze chemickou cestou, nicméně budete-li mít zdravý trávník, nebudete muset žádné plevele řešit, poradí si sám. Záleží také na tom, zda vám nějaká ta pampeliška či jetel v trávníku bude vadit. Budete-li mít trávník hodně zaplevelený, aplikujte pouze tzv. selektivní herbicidy, které vás zbaví pouze nežádoucího plevele, ale trávníku neublíží.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada