Vyhněte se základním chybám při pěstování mrkve, třeba špatně připravenému záhonu, a budete překvapeni sklizní

Připravte mrkvový záhon

Aby mohla mrkev dorůst do správné velikosti, potřebuje v zemi prostor do hloubky a pěkně kyprou peřinku kolem sebe. Než vysejete semínka, záhon pořádně zryjte, minimálně na hloubku rýče. V případě, že máte na zahradě těžší půdu, klidně zeminu v záhonu promíchejte s pískem nebo pilinami (hoblinami). Zem tak nadlehčíte a mrkvi se v ní bude daleko víc líbit.

Budoucí mrkvový záhon rozhodně nehnojte. Tahle zelenina miluje prostředí tzv. druhé trati, to znamená, že se jí bude líbit na záhoně, který jste hnojili loni a část živit už vyčerpal její předchůdce.

Střídejte plodiny na záhonech

Toto pravidlo byste si měli osvojit, protože se netýká jen mrkve. Každá plodina čerpá ze země konkrétní živiny, a pokud ji budete na stejném místě pěstovat stále dokola (nebo její příbuzné ze stejné kategorie), výživa v půdě se postupně vyčerpá a výnos i kvalita plodů bude výrazně klesat. U mrkve si dejte pozor, abyste ji nepěstovali ani po celeru nebo petrželi.

Výsev mrkve
Info ikona

Jak a kdy vysít mrkev

Podle konkrétní odrůdy můžete mrkev vysévat v podstatě celý rok s přestávkou v parném létě.Pro klíčení potřebuje dost vláhy a navíc po docela dlouhou dobu. Semínka v sobě mají inhibiční látky, které zpomalují klíčení. Aby naklíčila, musí nejprve nasát vodu, nabobtnat a inhibiční látky ze sebe vypudit, až pak začnou růst. Právě nedostatek vláhy v této kritické fázi je u většiny zahradníků faktorem, proč se nedočkají svých vysněných mrkví.

S výsevem mrkve proto neotálejte a pusťte se do něj hned, vůbec nevadí, když bude venku mrznout. Jediným vaším limitem je připravený záhon a to, zda je půda zmrzlá. Čím později na jaře ji budete vysévat, tím je větší pravděpodobnost, že nebude dostatek přirozených srážek a vy budete muset semínka každý den zalévat. 

Mrkev jako taková má docela drobná semínka a zároveň by neměla být vyseta příliš nahusto. To se snadno řekne, hůř udělá. Proto tu drobotinu s klidem nařeďte suchým pískem v poměru zhruba 2:1. 

V zemi vyhlubte asi půl centimetrové řádky 20 cm od sebe. Do nich nadrobte semínka, zakryjte a už jen dohlížejte nad zálivkou. Až mrkev naklíčí a vykoukne nad zem (může to trvat i měsíc), nezapomeňte ji vyjednotit na vzdálenost 3-5 cm a záhon udržujte bez plevele. Zbytečně by snižoval výnos.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada