Když budete na stejném místě stále dokola pěstovat jednu plodinu, postupem let se bude snižovat výnos rostlin a budou snadnějším terčem pro škůdce a nemoci, o kvalitě plodů nemluvě. Každá zelenina totiž z půdy odčerpává jiné živiny, a tak se snadno stane, že jich bude za pár let nedostatek a rostliny budou strádat. Lepší než sáhnout po průmyslových hnojivech, je dobře plánovat.
Co můžete udělat už na podzim?
Jednoduše si zapamatovat, co jste letos kde pěstovali. Nespoléhejte jen na svou hlavu, ta má dar zapomínat. Nejjistějším způsobem je vzít do ruky foťák a vyfotit si záhony, dokud na nich ještě něco máte. Druhou možností je popadnout tužku a papír a rozkreslit si jednotlivé záhony včetně druhů zeleniny, které jste na nich letos pěstovali.
Pravidlo tří
Zahradníci nejčastěji ctí pravidlo tzv. tří tratí (někdy se uvádějí i 4 trati):
- V první trati, tedy na záhonech, které jsou bohatě vyhnojené (např. čerstvým hnojem ležícím na záhonech přes zimu), se pěstuje plodová zelenina a většina košťálovin. Jedná se třeba o rajčata, papriky, lilek, dýně, melouny, zelí, kapustu nebo celer.
- Ve druhé trati, na záhonech, které jste hnojili loni nebo letos uleželým kompostem, se líbí kořenové a listové zelenině. Konkrétně je to mrkev, cibule, kořenová petržel, červená řepa, saláty, ředkvičky nebo česnek.
- Zelenina třetí trati je na živiny nenáročná, naopak jejich přebytek by jí ublížil. Jde o cukrový hrách, fazole nebo většinu bylinek. Tuto zeleniny vysaďte nebo vysejte na záhon, který byl hnojený předloni.
Samostatnou kapitolou jsou vytrvalé druhy zeleniny a bylinek, jde třeba o rebarboru nebo libeček. Ty mají relativně velkou potřebu živin, ale hnojení čerstvým hnojem by se jim nelíbilo. V tomto případě je potřeba vybrat takové stanoviště, které nabízí kyprou půdu, aby snadno pojala dodávané živiny v podobě jíchy, vyzrálého kompostu nebo koupených hnojiv.
Přes zimu dobře naplánujte příští sezónu
Kolik která zelenina potřebuje živin, už víte, stejně tak to, kde jste teď kterou pěstovali. Nejvyšší čas uvést poznatky do praxe. A na to bude ideální doba přes zimu, kdy je dostatek času na plánování příští sezóny, nákup semínek i kreslení.
Nakreslete si jednotlivé záhony a na každý z nich vypište seznam plodin, které do nich příští rok vysadíte.
Po plodové zelenině a košťálovinách náročných na živiny vysejte saláty, kořenovou zeleninu a ředkvičky. Už letos těsně před zamrznutím půdy můžete vysadit do záhonů česnek.
Po listové a kořenové zelenině na záhony naplánujte bylinky z ranku letniček, hrách a fazole. Až tento záhon příští rok sklidíte, pořádně ho vyživte hnojem nebo zeleným hnojením a celý tříletý cyklus opakujte dokola.